Raport Burmistrza Trzebini o podjętych działaniach w walce z koronawirusem i aktualnej sytuacji w gminie – 27.03.2020 r.

raport

Drodzy Mieszkańcy,

Dobiega końca kolejny tydzień walki z koronawirusem. Wyjątkowa sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy, jest trudna dla nas wszystkich. Obawiamy się o zdrowie i życie swoje oraz bliskich. Wszyscy musimy zachować szczególną ostrożność i zarazem odpowiedzialność. Wierzę, że stosujecie się do wprowadzonych ograniczeń i bez ważnego powodu nie wychodzicie z domu. To konieczne!

Przedstawiam Wam kilka najważniejszych informacji o sytuacji w gminie Trzebinia w związku z pandemią koronawirusa:

  • 26 marca potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w powiecie chrzanowskim. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia oraz Wojewody Małopolskiego nie podajemy informacji dot. lokalizacji osoby zarażonej, aby nie wywoływać paniki i nie narażać osób chorych na wyrazy społecznej niechęci. Jednocześnie apelujemy o czerpanie wiedzy wyłącznie z oficjalnych źródeł instytucji państwowych lub samorządowych i nierozprzestrzenianie niepotwierdzonych informacji i spekulacji.
  •  W gminie Trzebinia kwarantanną objętych jest 88 osób (źródło: PCZK na dzień 26.03.2020 r., godz. 14.50). Pragnę zauważyć, że sytuacja zmienia się dynamicznie i osób na kwarantannie przybywa. Dlatego apeluję do wszystkich o pozostanie w domach – to najskuteczniejszy sposób uniknięcia zarażenia. W przypadku łamania obowiązujących zakazów proszę o reakcję.
  • W trosce o zdrowie mieszkańców w tym tygodniu rozpoczęła się akcja dezynfekcji miejsc często odwiedzanych przez ludzi, a także poręczy, barierek czy ławek. Przeprowadzana jest trzy razy dziennie.
  • Strażacy z gminnych jednostek OSP na terenie całej gminy komunikują przez megafon zalecenia rządu związane z poruszaniem się, apelując równocześnie do mieszkańców o pozostanie w domach.
  • Negatywne skutki pandemii boleśnie odczuwają mikro, mali i średni przedsiębiorcy. Nie czekając na decyzje rządu, stworzyliśmy „Trzebiński Pakiet dla Firm”.

- Płatności podatku od nieruchomości czy środków transportu za okres trwania pandemii będą odraczane lub rozkładane na raty. Rozpatrywana będzie również możliwość umorzenia w całości lub części zaległości podatkowych. 

- Dodatkowo osoby, wynajmujące lokale gminne i prowadzące w nich działalność gospodarczą, mogą liczyć na rozłożenie opłaty czynszowej na raty, a nawet jej obniżenie na okres trzech miesięcy, jednak nie dłużej niż do końca czerwca tego roku

- Stawki za wynajem powierzchni reklamowych zostaną obniżone o 50 proc.

- Infolinia Urzędu Miasta dla przedsiębiorców: 32 7111 024; 32 7111 023; 32 7111 020 – czynna w godiznach pracy urzędu.

Życzę Wam zdrowia i jeszcze raz proszę – zostańcie w domach!
Jarosław Okoczuk
Burmistrz Miasta Trzebini

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.