Czternastu uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 w Trzebini otrzymało certyfikat DSD I, co pozwala na kontynuowanie nauki języka niemieckiego w liceach o profilu DSD II, a w przyszłości na studiowanie w Niemczech na dowolnie wybranych kierunkach.

 Certyfikaty zodbyte przez uczniów

Dyplomy DSD to międzynarodowe, uznawane na całym świecie dyplomy z języka niemieckiego, wystawiane przez Centralę Szkolnictwa Zagranicznego w Niemczech. Młodzież, które je otrzymała, zna język niemiecki na poziomie komunikatywnym. Pisze samodzielnie m.in. rozprawki po niemiecku.

Jak informuje Joanna Krzemień, nauczycielka języka niemieckiego i koordynatorka programu DSD, uczniowie zdali egzamin na wysokim poziomie. Certyfikat otrzymali: Maciej Duda, Alicja Głogowska, Antonina Kołodziej, Jakub Pilarski, Amelia Straszak, Zuzanna Walat, Rosella Römhild, Aleksander Zygmunt, Marta Stolarska, Karina Ostrowska, Emilia Jaromin, Martyna Brzózka, Julia Augustynek, Oliwia Niewolik.

- Pierwszy raz, odkąd prowadzę program, jedna z uczennic, Zuzanna Walat, zdała egzamin na tak wysokim poziomie, że otrzymała specjalny list gratulacyjny z Głównego Konsulatu Republiki Federalnej Niemiec – podkreśla Joanna Krzemień.

W poprzednich latach certyfikaty były rozdawane podczas uroczystości z udziałem m.in. władz miasta. W tym roku, z uwagi na pandemię, nie odbyła się.