24 września rozpoczyna się w Małopolsce jesienna akcja ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Potrwa do 3 października.

 lis

Szczepienie lisów będzie wykonane za pomocą przynęt zawierających szczepionkę doustną. Zostanie ona wyrzucona z samolotów, będzie też wykładana ręcznie. Przynęta jest mieszaniną mączki rybnej, tłuszczu bydlęcego, parafiny i tetracykliny w kolorze szarozielonym. W jej wnętrzu umieszczona jest plastikowa kapsułka zawierająca wirus szczepionkowy z opisem zawartości.

W okresie wykonywania szczepień, tj. od 24 września do 3 października 2020r. zaleca się:

1. Nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu;

2. Kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii w celu poddania zwierzęcia obserwacji;

3. Nie dotykać, nie podnosić, a tym bardziej nie rozłamywać przynęty, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa.

W razie kontaktu ze szczepionką należy natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Chrzanowie, ul. Mjr Grzybowskiego 7, tel.: (32) 623-24-07.

Szczegółowych informacji dotyczących szczepienia lisów udzielają:
- Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Chrzanowie, tel. (32) 212-12-96
- Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Krakowie, tel. (12) 293-10-00.

(źródło: PIW w Chrzanowie)