Sprawdzamy, jaka jest zasada działania nowoczesnych systemów ERP w firmie

Rozwiązania informatyczne zmieniają oblicze świata biznesu. Bez nich niemożliwe byłoby funkcjonowanie wielu przedsiębiorstw. Niektóre z nich odgrywają jednak szczególną rolę i pozwalają na  zarządzanie wszystkimi aspektami podejmowanych działań. Systemy ERP znajdują szerokie zastosowanie w podmiotach różnej wielkości, reprezentujących niemal wszystkie branże. Dzięki dużej dostępności i bogatej ofercie dostawców są także możliwością, z której skorzystać może niemal każdy. Warto dowiedzieć się więcej na ich temat i uwzględnić je w planach inwestycyjnych firmy.

Systemy informatyczne ERP: jak działają?

Systemy ERP (enterprise resource planning, planowanie zasobów przedsiębiorstwa) w przeciwieństwie do stosowanych często niezależnych programów spoglądają na przedsiębiorstwo jak na jeden organizm. Dzięki temu umożliwiają scentralizowane zarządzanie wszystkimi aspektami jego funkcjonowania i zapewnienie efektu synergii pomiędzy poszczególnymi działami czy narzędziami. Przekłada się to bezpośrednio na efektywność całego przedsiębiorstwa i pozwala na automatyzację procesów, które do tej pory wiązały się ze sporymi problemami i nakładami organizacyjnymi czy finansowymi. Dzięki sprawdzonym dostawcom systemów klasy ERP wdrożenie może być dostosowane do możliwości konkretnego podmiotu – jedną z takich firm jest  firma Kotrak, zajmująca się m.in. dostarczaniem systemów ERP i innych rozwiązań informatycznych dla biznesu.

Modułowa budowa 

Olbrzymią zaletą najpopularniejszych systemów ERP jest modułowa budowa. Każdy aspekt funkcjonowania przedsiębiorstwa czy jego dział jest jednym z modułów całego systemu. Dzięki temu możliwe staje się objęcie działaniem oprogramowania wszystkich procesów zachodzących w firmie: np. realizację zamówienia od jego otrzymania przez rozliczenie, wydanie magazynowe i wysyłkę. Monitorowanie stanu prac staje się bardzo proste, a wyznaczeni pracownicy zyskują pełny dostęp do aktualnych informacji. Modułowa budowa systemów ERP pozwala również na lepsze planowanie inwestycji i podzielenie jej na większą liczbę etapów, co pozwoli dostosować wdrożenie do możliwości finansowych firmy.

Na co zwrócić uwagę, wybierając system ERP?

Systemy ERP w Polsce cieszą się coraz większą popularnością. Na rynku jest przy tym dostępnych wiele narzędzi pochodzących zarówno od zagranicznych, jak i rodzimych twórców oprogramowania. Przede wszystkim należy jednak zastanowić się, na jakie potrzeby ma odpowiadać system i w osiągnięciu jakich biznesowych celów ma pomóc. Kluczową rolę dogrywa w tym przypadku dostawca, który powinien charakteryzować się nie tylko wiedzą technologiczną, ale również biznesową. Pozwoli to na dobór narzędzia w jak największym stopniu dopasowanego do charakterystyki podmiotu i jego dodatkową personalizację. Przykładowe systemy ERP, łatwo dostępne np. w opcjach abonamentowych, nie zawsze będą umożliwiały osiągnięcie wybranych założeń.

Odkrycie dodatkowych możliwości

Systemy informatyczne ERP są fundamentem, który umożliwia korzystanie ze zdecydowanie bardziej rozbudowanych funkcji. Znakomite rezultaty daje wykorzystanie narzędzi Business Intelligence. Pozwalają na zbieranie danych z różnego typu oprogramowania oraz urządzeń wykorzystywanych w firmie, a następnie wizualizację informacji i tworzenie na ich podstawie rozbudowanych raportów. Dzięki temu proces, który do tej pory był trudny i wymagał sporych nakładów czasu i środków, jest niemal zupełnie zautomatyzowany, a podejmowanie strategicznych decyzji jest prostsze i ma poparcie w twardych danych.