Podobnie jak w ubiegłym roku, powiat chrzanowski zajął 10. miejsce w kategorii powiatów powyżej 120 tys. mieszkańców w ogólnopolskim rankingu organizowanym przez Związek Powiatów Polskich za rok 2018. Galę wręczenia statuetek ZPP zaplanowano na 3-4 kwietnia.

Powiat chrzanowski po raz drugi w gronie laureatów rankingu na najlepszy samorząd w Polsce

Ogólnopolski Ranking Powiatów i Gmin prowadzi Związek Powiatów Polskich. Oparty jest na zasadzie bezpłatnego i dobrowolnego uczestnictwa wszystkich samorządów szczebla gminnego i powiatowego. Zwycięstwo danego samorządu wiąże się z przyznaniem tytułu "Dobry Polski Samorząd".

Ranking prowadzony jest w podziale na sześć kategorii jednostek samorządu terytorialnego: powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców; miasta na prawach powiatu; gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. Ranking trwa przez cały rok. Nagrody, okolicznościowe puchary i dyplomy dla zwycięzców, wręczane są corocznie podczas ogólnopolskiej konferencji organizowanej przez Związek Powiatów Polskich. Samorządy sklasyfikowane w rankingu są oceniane przez ekspertów ZPP według wielu kryteriów zgrupowanych w dziesięciu grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa; działania promocyjne.

 

Ranking powiatów powyżej 120 tys. mieszkańców - edycja 2018

 

Miejsce        Nazwa uczestnika                   Punktacja

1                  Powiat Kartuski                           50950

2                  Powiat Poznański                        48750

3                  Powiat Kielecki                           45820

4                  Powiat Bielski (śląskie)                43695

5                  Powiat Wodzisławski                   43460

6                  Powiat Cieszyński                       42900

7                  Powiat Żywiecki                         41505

8                  Powiat Myślenicki                      39335

9                  Powiat Wejherowski                   34870

10               Powiat Chrzanowski                32675