STOP wypalaniom traw

Dodatnie temperatury panujące tej zimy sprzyjają osobom, które nie bacząc na niszczenie środowiska i zagrożenie dla ludzi i zwierząt wypalają trawy.

Wypalanie traw nie daje żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie przynosi straty w przyrodzie i stanowi zagrożenie dla ludzi i zwierząt. 

Dym pochodzący z wypalania jest niebezpieczny nie tylko z powodu zatruwania powietrza. Wypalanie traw utrudnia również poruszanie się po drogach kierowcom – gęsty dym pokrywa drogi, pobocza i może znacznie ograniczyć widoczność, w wyniku czego, podobnie jak we mgle, może dojść do wypadku lub kolizji. Trzeba pamiętać także, że każda interwencja straży pożarnej niesie za sobą koszty. Ostatnie lata w powiecie chrzanowskim przyniosły trzy ofiary śmiertelne wypalania traw. Należy również pamiętać, że kiedy strażacy są dysponowani do gaszenia pożarów traw, w tym samym czasie mogą być potrzebni w innym miejscu, aby pomagać np. ofiarom wypadków drogowych. Udział w gaszeniu traw może spowodować wydłużenie czasu dojazdu do miejsca innego, znacznie poważniejszego zdarzenia.W bieżącym roku w powiecie chrzanowskim straż pożarna  już 17 razy była rozdysponowana do gaszenia traw.