Przed nami święta „ Kilka rad- jak nie stać się ofiarą przestępstwa"

W związku z faktem, iż przed nami "Mikołajki" Święta Bożego Narodzenia, Sylwester i  Nowy Rok, a zatem dla wielu z nas czas wzmożonych zakupów oraz wyjazdów apelujemy o ostrożność i czujność. Okresy poprzedzające święta, to czas szczególnej aktywności dla złodziei, zróbmy zatem wszystko aby nie stać się ich ofiarą. Aby zminimalizować ryzyko kradzieży dobrze jest przestrzegać poniższych zasad:

1. Należy mieć przy sobie w portfelu kwotę pieniędzy, którą faktycznie zamierzamy wydać i obserwować swoją torebkę, trzymamy ją z przodu/ nie z boku albo z tyłu/, powinna być zamknięta, najlepiej przytrzymywana ręką. Nie powinno się brać rzeczy zbędnych w trakcie zakupów tj. dokumentów np. paszportu, dowodu osobistego. Nie epatujmy pieniędzmi tzn nie wyciągajmy pliku banknotów żeby zapłacić dużo mniejszą kwotę, dla przestępcy to sygnał, że może się „obłowić”.

2. W kieszeniach kurtki czy płaszcza nie nośmy dokumentów i pieniędzy, bo tam złodziej ma łatwy dostęp. Unikajmy tłoku, który mogą wykorzystać kieszonkowcy, oni często sami robią sztuczny tłum, by kogoś okraść. Jeśli czujemy, że ktoś ciągnie naszą torebkę, saszetkę, przyciągnijmy ją do siebie i osłońmy rękami. Nie należy portfela nosić w plecaku, gdyż nie wiemy, co dzieje się za naszymi plecami, oprócz tego łatwo z karty bankomatowej znajdującej się w plecaku dokonać kradzieży danych karty i za pomocą skradzionych danych dokonać zakupu np. na portalach internetowych. Dobrze jest mieć obok karty z której korzystamy -drugą, może być nawet nieaktywna, jej obecność uniemożliwi odczytanie danych złodziejowi.

3.Wybierajac gotówkę z bankomatu zasłaniajmy dłonią, lub jakimś przedmiotem wbijany na klawiaturze pin aby uniemożliwić złodziejowi podejrzenie go lub utrwalenie kamerą zamontowaną w celach przestępczych . Jeśli w bankomacie z którego zazwyczaj korzystamy coś wzbudza nasz niepokój, np. zauważymy, że różni się on wyglądem, np. klawiatura inaczej funkcjonuje zaniechajmy wybierania gotówki i wybierzmy inny. Dobrze jest skontaktować się z bankiem do którego należy urządzenie, by sprawdził bankomat- nawet jeśli nasze wątpliwości się nie potwierdzą, to zawsze lepiej być zapobiegliwym- przecież chodzi o nasze pieniądze.

4. Robiąc zakupy w marketach, nie należy odkładać torebki, torby lub saszetki z pieniędzmi na koszyk lub gdzieś obok, bo wybierając towar, czy płacąc przy kasie można zapomnieć o swoich rzeczach i stracić je na chwilę z oczu a to niepowtarzalna okazja dla złodzieja, nie dawajmy mu jej.

5. Trzeba uważać na tzw okazje, zwłaszcza gdy ktoś odwiedza nas w domu np. sprzedając koce, kołdry, firany / zazwyczaj wchodzą dwie osoby, jedna pokazuje i reklamuje towar, druga w tym czasie przeszukuje mieszkanie/. Poza tym oferowany towar może być niepełnowartościowy, bez możliwości reklamacji. Obca osoba wpuszczona do mieszkania, nie musi mieć dobrych zamiarów- nie znamy jej. Nie należy udostępniać obcym pomieszczeń mieszkania typu toaleta, to często pretekst żeby „pokręcić” się i przeszukać mieszkanie ofiary. Nie zostawiajmy przypadkowych gości w przedpokoju kiedy np. zechcą się napić i poproszą o szklankę wody.

6. Profesjonalni złodzieje przygotowują się do swojej „pracy”, często prowadzą obserwację przed kradzieżą i poznają nasze zwyczaje, np. o której godzinie wychodzimy i wracamy z pracy, kiedy wybieramy się na zakupy, starają się zdobyć informacje, czy wyjeżdżamy na święta, imprezę sylwestrową do rodziny poza naszą miejscowość. Trzeba zwracać uwagę na nieznajomych kręcących się w pobliżu domu, na głuche telefony, należy pouczyć dzieci aby nie opowiadały, że na święta wyjeżdżają z rodzicami w inny rejon Polski, nie chwaliły się tym, co znajduje się w domu.

7.W dobie powszechnej cyfryzacji i aktywności na portalach internetowych bądźmy ostrożni publikując swoje zdjęcia i informacje dotyczące aktualnego miejsca pobytu. Chrońmy także dane o wyposażeniu, wystroju naszego domu, statusie finansowym, rozkładzie dnia- to idealne źródło wiedzy dla przestępców szukających ofiar. Starajmy się nie logować się na naszą pocztę, konto bankowe w miejscach publicznych, istnieją cyber- przestępcy, którzy przechwycą nasze dane i wykorzystają je, by nasze zasoby finansowe, stały się ich własnością.

8.Jeśli wyjeżdżamy , poprośmy sąsiada lub inną zaufaną osobę żeby czuwała nad naszym mieszkaniem ,markując ślady bytności domowników: opróżniała naszą skrzynkę na listy, zabierała ulotki spod drzwi, zapalała co jakiś czas światło w naszym mieszkaniu, reagowała na dziwne hałasy dochodzące z klatki schodowej lub naszego mieszkania.

9. Nie wpuszczajmy roznosicieli ulotek lub innych osób, a jeśli już wpuścimy, to sprawdźmy kto wszedł i do kogo się udaje, w przypadku odczytu liczników zwłaszcza w kontekście osób starszych warto umówić się na inny termin tak, by mógł osobie w podeszłym wieku towarzyszyć jakiś młodszy krewny, który pomoże w załatwieniu sprawy. Można też zadzwonić do instytucji, która miała wysłać pracownika i uzgodnić jak można odczyt załatwić w inny sposób/ umówić się na konkretny termin potwierdzając przy okazji, czy firma faktycznie przysłała swojego pracownika. 

10. Warto spisać i sfotografować wartościowe przedmioty, które posiadamy w domu/ nr fabrycznych sprzętów AGD, RTV, IMEI telefonu /w przypadku gdy dojdzie do kradzieży, policji będzie łatwiej je odszukać dysponując takimi danymi.

Jednak najważniejsze jest, byśmy nie byli anonimowi i reagowali na krzywdę innego człowieka. Jeśli nie wiemy, co zrobić – dzwońmy na policję. Wielu przestępstw lub ich poważnych konsekwencji da się uniknąć. Zwracajmy uwagę na to, co się dzieje wokół nas: uporczywy płacz dziecka za ścianą, brzęk tłuczonego szkła na parkingu osiedlowym, krzyk człowieka dochodzący z pobliskiego skweru, otwartą torebkę kobiety stojącej przed nami w markecie, siniaki na ciele starszej sąsiadki… Pamiętajmy, że wrażliwość to najlepsza prewencja, nigdy nie wiemy, kiedy i my będziemy potrzebowali pomocy. Lepiej być nadto zapobiegliwym i dociekliwym niż mieć świadomość, że nie zareagowaliśmy wtedy, kiedy jeszcze nie było za późno jak to niejednokrotnie pokazują sytuacje szeroko omawiane w mediach, niestety zazwyczaj” post factum”.

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.