W dniach 26-29.04.br., w hotelu Qubus w Krakowie i w Archiwum Narodowym w Krakowie (przewidziano także wizytę studyjną na Wawelu) odbywa się międzynarodowa konferencja „Przestępczość przeciwko dobrom kultury i CITES”. W szkoleniu zorganizowanym przez Policję, dzięki środkom unijnym, udział biorą funkcjonariusze polskiej Policji i Krajowej Administracji Skarbowej oraz policjanci z Niemiec Cypru i innych państwa UE. Prelegentami są przedstawiciele służb m.in. Policji, Straży Granicznej czy Krajowej Administracji Skarbowej oraz przedstawiciele wielu instytucji zaangażowanych w szeroko rozumiane przeciwdziałanie nielegalnemu handlowi dobrami kultury tj. m.in. przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Archiwum Narodowego w Krakowie.
Idea projektu
Projekt ma na celu promowanie międzynarodowej współpracy organów ścigania w dziedzinie przestępczości zorganizowanej przeciwko mieniu i nielegalnemu handlowi dobrami kultury i CITES. W ramach realizacji projektu przeprowadzony zostanie cykl międzynarodowych szkoleń z zakresu walki z przestępczością zorganizowaną przeciwko mieniu i nielegalnego handlu dobrami kultury i Cites, który zapewni uzyskanie stosownej wiedzy teoretycznej i praktycznej. Dodatkowo funkcjonariusze organów ścigania będą mieli możliwość wymiany doświadczeń między specjalistami z Polski, Niemiec, Cypru i Mołdawii, którzy na co dzień zajmują się walką z nielegalnym handlem dobami kultury i Cites. Interdyscyplinarne podejście projektu CrimART wzmocni transgraniczną współpraca międzynarodową przeciwko zorganizowanej przestępczość przeciwko mieniu, nielegalnemu handlowi dobrami kultury, a także pozwoli lepiej zrozumieć omawiane kwestie. Mimo, że na poziomie krajowym każdy z uczestników konsorcjum staje przed innymi wyzwaniami, zdajemy sobie sprawę, że przestępstwa przeciwko dziedzictwu przekraczają granice państw. Ten rodzaj przestępczości możemy zwalczać wyłącznie w drodze międzynarodowej współpracy, poprzez wymianę wiedzy i doświadczeń oraz wspólny zestaw procedur i przepisów. CrimART będzie realizowany na terytorium Polski, Cypru, Niemiec i Mołdawii. Partnerami projektu są bowiem: Policja cypryjska z Nikozji, Generalny Inspektorat Policji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Mołdawii, Uniwersytet Administracji Publicznej z Bremy – Niemcy.
Geneza projektu
15 lutego 2022 roku Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie zorganizowała spotkanie inauguracyjne projektu pt. „Przestępczość przeciwko dobrom kultury i CITES” (CrimART) Spotkanie on-line miało przede wszystkim na celu omówienie stanu zaawansowania prac związanych z realizacją projektu. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Policji cypryjskiej, Policji mołdawskiej oraz przedstawiciele Uniwersytetu Administracji Publicznej z Bremy.
8 marca 2022 roku przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie uczestniczyli on-line w spotkaniu beneficjentów projektów Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Komisji Europejskiej (ISF Police 2020). W spotkaniu wzięło udział 44 uczestników z 9 krajów UE, reprezentujących 15 projektów. Prowadząca spotkania Pani Stéphanie Carillon – Kierownik Działu 4, Działań Unijnych i Zamówień, Dyrekcji Generalnej ds. Migracji i Spraw Wewnętrznych Komisji Europejskiej, wysoko oceniła realizowane projekty oraz ich wartość merytoryczną. W pierwszej części spotkania omówione zostały najważniejsze kwestie dotyczące m.in. kluczowych wyzwań, strategii komunikacji w ramach projektów ISF, umów o dotację, kwalifikowalności kosztów, zasad dotyczących widoczności UE. Z kolei w drugiej części konferencji odbyły się sesje tematyczne koordynatorów projektów ISF Police 2020 z zakresu Zwalczania Przestępczości przeciwko Mieniu (OPC), podczas których przedstawiciele KWP w Krakowie omówili założenia projektu CrimART. Więcej na:
https://malopolska.policja.gov.pl/krk/zamowienia-i-fundusz/fundusze-zewnetrz/projekty-relizowane/19734,Przestepczosc-przeciwko-dobrom-kultury-i-CITES-CrimART.html