Koniec wakacji oznacza bardzo duży ruch na polskich drogach i korki w miejscowościach wypoczynkowych, na głównych trasach czy na dojazdach do dużych miast. W tym czasie nad bezpieczeństwem podróżujących będą czuwać policjanci ruchu drogowego.
Ich działania będą przede wszystkim polegać na pomaganiu w bezpiecznych powrotach do domów. W razie potrzeby, gdy na drogach będą tworzyć się tzw. korki funkcjonariusze podejmą ręczną regulację ruchem.
Ponadto będą zdecydowanie reagować na przestępstwa i wykroczenia w ruchu drogowym,a w szczególności te, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo. Należy spodziewać się licznych kontroli prędkości, gdyż niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze jest wciąż jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych w Polsce. Funkcjonariusze będą również zwracali szczególną uwagę na korzystanie z pasów bezpieczeństwa i przestrzeganie przepisów związanych z przewożeniem pasażerów – szczególnie tych najmłodszych.
Jednak największy wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym mają sami kierujący. To od ich zachowania na drodze najwięcej zależy. Mając to na uwadze policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie przygotowali szereg porad, które pomogą w bezpiecznym dotarciu do celu:
•planując podróż staraj się nie wybierać na jazdę tej pory dnia, na którą przypada najwyższa temperatura. W upalne dni dużo szybciej następuje spadek koncentracji i zmęczenie. Jeśli masz do przejechania długi dystans – potraktuj to poważnie. Zaplanuj czas na powrót tak by wsiadając za kierownicę być wypoczętym.
•Weź pod uwagę przewidywane zwiększone natężenie ruchu na drogach i możliwość skorzystania z tras alternatywnych.
•Przed wyjazdem zadbaj o czystość również wewnętrznej strony szyb samochodu – czyste szyby mają znacznie mniejszą tendencję do pokrywania się parą. Skontroluj też stan wycieraczek. Podczas nagłych, intensywnych opadów deszczu zużyte pióra wycieraczek nie będą w stanie szybko i dokładnie oczyszczać szyby z wody.
•Podczas jazdy autem znacznie obciążonym ilością osób i bagażami miej na uwadze że fizyczny środek masy pojazdu jest w innym miejscu niż zwykle. Może to powodować całkiem inne odczucia w prowadzeniu auta, szczególnie w zakrętach. Dodatkowe kilkaset kilogramów może w dużym stopniu obniżyć dynamikę samochodu – pamiętaj o tym jeśli;zamierzasz wyprzedzać.
•Jeżeli podczas zatoru tzw. korku, ruchem zacznie kierować policjant – pamiętaj że jego sygnały mają pierwszeństwo przed sygnalizacją świetlną, znakami drogowymi, czy też innymi przepisami ustalającymi pierwszeństwo przejazdu. Uważnie obserwuj jego gesty.
•Zapinając pasy bezpieczeństwa pamiętaj że przepisy wymagają od Ciebie korzystania z nich w sposób prawidłowy. Dopilnuj żeby pas ramieniowy i biodrowy nie był poskręcany, przebiegał we właściwy sposób. Nieprawidłowo zapięte pasy mogą podczas wypadku zamiast pomóc, przysporzyć poważnych obrażeń ciała.
•Pamiętaj, że spoczywa na Tobie obowiązek dopilnowania by osoby, które przewozisz miały prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa. Jeżeli przewozisz dzieci – obowiązują Cię nie tylko przepisy wymuszające stosowanie fotelików lub innych urządzeń przytrzymujących ale też przepisy wynikające z instrukcji producenta urządzenia.