Oświetlenie salonu ma swoje konkretne przeznaczenie, jednak jest to również sposób na aranżację wnętrza. Na rynku znajdziemy mnóstwo klimatotwórczy i miękkich lamp, albo funkcyjne i dobrze zaplanowane lampy do blatów roboczych. Jeżeli dobrze wybierzemy oświetlenie do salonu możemy stworzyć komfortowe i wygodne mieszkanie. Nasze wnętrze powinno zachęcać domowników do przebywania w nim w czasie wolnym. Najprościej jest użyć lampy, które oferują klimatyczne i ciepłe oświetlenie. Jakich błędów jednak należy unikać? Tego dowiesz się w tym artykule!

Jedno źródło światła

Skupianie aranżacji wnętrza wokół jednego źródła światła może bardzo spłycić potencjał całego pomieszczenia. Zróżnicowane rozłożenie oświetlenia możemy uzyskać poprzez zastosowanie oświetlenie górnego (żyrandol, listwy z oświetleniem punktowym czy lampy sufitowe), bocznego (kinkiety, lampy ścienne), podłogowego (lampy podłogowe), albo stołowego (lampki stołowo dające rozpraszające ciepłe światło).

Dzięki temu możemy tak naprawdę zbudować całą naszą przestrzeń w salonie. Pamiętajmy również o tym, żeby dobierać lampy do salonu zgodnie z potrzebami naszych domowników. W strefie jadalnej wisieć powinna duża lampa sufitowa, która dobrze oświetli cały stół jadalny. Natomiast listwa z oświetleniem punktowym powinna oświetlać strefę gościnną i wypoczynkową. Dzięki umiarkowanemu rozmieszczeniu lamp w salonie możemy uzyskać najlepsze cechy architektury wnętrza, a wady możemy skutecznie zamaskować. W ten sposób zbudujemy odpowiedni nastrój do pory dnia czy naszego nastroju.

Za dużo świateł halogenowych

Często zdarza się tak, że w naszych salonach znajduje się punktowe oświetlenie w nadmiarze. Niestety nie sprzyja to dobremu samopoczuciu przebywając we wnętrzu. Oczywiście silniejsze wiązki światła będziemy stosować w dedykowanych strefach do czytania czy pracowania, jednak przy listwach montowanych na suficie, silne światło może mocno przeszkadzać. Dlatego ważne jest to, aby silne światło halogenowe stosować tylko w strefach, które tego potrzebują. W pozostałych miejscach idealnie przydadzą się lżejsze lampy o mniejszym natężeniu mocy.

Światło górne

Niektórzy dobierają zbyt mocną żarówkę do oświetlenia górnego. Co więcej, często wybieramy również chłodne odcienie bieli. Możemy wtedy poczuć się w naszej strefie wypoczynkowej jak na hali fabrycznej. Takie oświetlenie zazwyczaj jest umiejscowione w lampach LED przy suficie. Takie światło może spowodować dodatkową nerwowość co uniemożliwi nam wyciszenie się po pracy i relaks. A przecież do tego służy nasz salon, dlatego warto zaopatrzyć się w włącznik ze ściemniaczem. W ten sposób bez problemu będziemy mogli regulować natężenie światła w lampach. Dodatkowo wybór ciepłego odcienia białego światła będzie idealnym wyborem. W ten sposób będziemy mogli w końcu czuć się jak w domu!

Brak nastrojowego oświetlenia

Jak już wyżej wspomnieliśmy, często kolor światła padającego z żarówki jest kwestią pomijaną. Jednak jest to naprawdę ważny czynnik wpływający na nasz komfort podczas przebywania w danym pomieszczeniu. Jeżeli kolor jest cieplejszy, wnętrze wydaje się bardziej przytulne i lepiej będziemy się w nim relaksować. Warto więc zrezygnować z chłodnych barw na rzecz tych cieplejszych. Białe światło z żarówek powinniśmy zostawić na strefę roboczą. Najlepiej będzie, jeśli wyposażymy się w włącznik światła, który posiadać będzie ściemniacz. W ten sposób możemy dowolnie dawkować natężenie światła w naszym salonie.

 Najczęściej popełniane błędy podczas planowania oświetlenia