Nabór prelegentów na IX Forum Regionalne o rzemiośle między Małopolską a Śląskiem

W sercu Małopolski i Górnego Śląska szykuje się wyjątkowe wydarzenie dla miłośników historii i tradycyjnego rzemiosła. Już w listopadzie odbędzie się IX Forum Regionalne, które połączy pasjonatów dawnych zawodów i sztuki ludowej z całego regionu. To niepowtarzalna okazja, by poznać tajniki pracy dawnych mistrzów oraz zanurzyć się w atmosferę warsztatów pełnych zapachu drewna i gliny.
- Chrzanów zaprasza do Miejskiej Biblioteki na spotkanie z historią rzemiosła
- Wygiełzów zaprasza do Parku Krakowiaków Zachodnich na praktyczne warsztaty
Chrzanów zaprasza do Miejskiej Biblioteki na spotkanie z historią rzemiosła
W dniach 20-21 listopada 2025 roku mieszkańcy Chrzanowa oraz okolic będą mieli szansę uczestniczyć w IX Forum Regionalnym Między Małopolską a Górnym Śląskiem. Pierwszy dzień wydarzenia odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie, gdzie prelegenci podzielą się swoją wiedzą na temat dawnych zawodów charakterystycznych dla pogranicza tych dwóch regionów. To właśnie tutaj rozbrzmiewać będą opowieści o garncarzach, kowalach czy kołodziejach ludziach, którzy przez wieki kształtowali lokalną kulturę i gospodarkę.
Forum ma na celu przybliżenie zarówno historii, jak i współczesnych aspektów rzemiosła oraz rękodzieła. Organizatorzy chcą pokazać nie tylko techniki pracy dawnych mistrzów, ale także emocje towarzyszące ich codziennym wyzwaniom i sukcesom. Wśród prelekcji znajdą się również opowieści o uczniach i czeladnikach, dzięki czemu uczestnicy poznają pełen obraz życia warsztatowego sprzed lat.
Wygiełzów zaprasza do Parku Krakowiaków Zachodnich na praktyczne warsztaty
Drugi dzień Forum przeniesie uczestników do malowniczego Parku Krakowiaków Zachodnich w Wygiełzowie. Tam oprócz wykładów odbędą się warsztaty praktyczne, które pozwolą poczuć ducha dawnych rzemiosł na własnej skórze. To doskonała okazja, by samodzielnie spróbować swoich sił w garncarstwie, kowalstwie czy innych tradycyjnych zawodach, które przez wieki były fundamentem życia mieszkańców małych miasteczek i wsi.
Organizatorzy przewidują maksymalnie 30-minutowe wystąpienia prelegentów oraz możliwość zwrotu kosztów przejazdu i noclegu dla osób prowadzących wykłady. Warunkiem udziału jest przesłanie tekstu prelekcji do druku materiałów pokonferencyjnych do 15 listopada 2025 roku oraz dostarczenie fotografii w formacie JPG o określonych wymiarach.
Zgłoszenia można przesyłać do 30 czerwca 2025 roku za pomocą formularza dostępnego u organizatorów. To wyjątkowa szansa dla ekspertów i pasjonatów na podzielenie się swoją wiedzą oraz doświadczeniem z szerokim gronem odbiorców zainteresowanych bogactwem kultury regionu.
Opierając się na: MBP Chrzanów
Autor: Strona główna