L4 online bez konsultacji – czy to możliwe? Sprawdzamy!

L4 online (inaczej zwolnienie online) może zostać wystawione w ciągu kilku minut. Aby uzyskać dokument, pacjent nie musi nawet wychodzić z domu. Ile kosztuje L4 online bez konsultacji w gabinecie lekarza? Jak je uzyskać? Sprawdzamy.

Zwolnienie online — kto je wystawia? Kto może z niego skorzystać?

Zwolnienia elektroniczne, czyli wystawiane online, przez Internet, mogą być wypisywane przez lekarzy dowolnych specjalności, a także upoważnionych asystentów medycznych. Z L4 online może skorzystać każdy, kto:

  • pracuje na etacie,
  • pracuje na podstawie umowy zlecenie / o dzieło lub prowadzi własną działalność gospodarczą i odprowadza dobrowolnie składki na ubezpieczenie chorobowe.

Ile kosztują zwolnienia elektroniczne?

Zwolnienia elektroniczne same w sobie nie kosztują nic. Opłacie podlega jedynie prywatna konsultacja. Online L4 można uzyskać po uiszczeniu opłaty rzędu około 100 złotych — tyle kosztuje prywatna wizyta zdalna u lekarza. Niektóre podmioty medyczne, jak np. L4online.pl oferują rabaty klientom, którzy korzystają z usługi po raz kolejny. Dzięki temu można mieć zwolnienie online jeszcze taniej.

O co może zapytać lekarz podczas konsultacji online L4?

Aby otrzymać zwolnienie elektroniczne, pacjent musi podać kilka informacji, takich jak:

  • podstawowe dane osobowe (imię, nazwisko, adres e-mail, nr telefonu, adres, miasto, kod pocztowy, nr PESEL),
  • NIP pracodawcy,
  • data zachorowania oraz data wnioskowanego powrotu do pracy.

Dodatkowo może być także konieczne potwierdzenie akceptacji regulaminu oraz polityki prywatności. Natomiast podczas konsultacji online L4 lekarz może zapytać o zaobserwowane dolegliwości oraz dotychczas zdiagnozowane choroby przewlekłe (od tego będzie zależeć długość L4 online).

Zwolnienie online — co robić po jego wystawieniu?

Po wystawieniu zwolnienia elektroniczne są przesyłane automatycznie do ZUS-u i pracodawcy. Pracownik powinien jednak dodatkowo poinformować zakład pracy o zwolnieniu lekarskim. W tym celu nie trzeba się udawać osobiście do pracy ani też dostarczać żadnych wydruków, wystarczy prosta informacja przekazana telefonicznie, mailowo lub za pośrednictwem wiadomości SMS. Jeśli chodzi o podgląd L4 online, jest on dostępny po zalogowaniu się na www.pacjent.gov.pl lub skorzystaniu z aplikacji mobilnej Ministerstwa Zdrowia — mojeIKP. Pacjent może w każdym momencie podejrzeć, z jakiego powodu zostało wystawione zwolnienie online oraz na jak długo przysługuje urlop chorobowy.

Czy pracodawca może pytać o konsultację online L4?

O ile pacjent ma pełen wgląd w dane, jakie zawiera zwolnienie online, o tyle dla pracodawcy niektóre informacje nie będą dostępne. Dane takie jak np. kod choroby, są objęte poufnością i pracownik nie musi ich ujawniać pracodawcy. Powołując się na art. 22 Kodeksu pracy, „pracodawca nie może żądać podania informacji o stanie zdrowia pracownika, chyba że jest to niezbędne w celu skorzystania przez pracownika ze szczególnych uprawnień prawa pracy”.

Na jak długo może zostać wystawione zwolnienie online?

Zwolnienia elektroniczne są zwykle wypisywane na 7 dni, jednak z możliwością przedłużenia. Gdy stan zdrowia pracownika nie pozwala na powrót do pracy, może się ubiegać o wydłużenie urlopu chorobowego. Natomiast w sytuacji, gdy już w momencie wystawiania zwolnienia online wiadomo o zdiagnozowanych chorobach przewlekłych, lekarz może zadecydować o dłuższym terminie L4. Choroby, które wymagają dłuższego pobytu na zwolnieniu lekarskim, to np.: cukrzyca, dyskopatie, niewydolność serca lub schorzenia autoimmunologiczne.

Jednocześnie należy pamiętać, że zgodnie z art. 229 § 2 Kodeksu Pracy, jeśli L4 trwało ponad 30 dni, pracodawca musi skierować pracownika na badania lekarskie, które potwierdzą jego zdolność do podjęcia pracy. Dopiero po uzyskaniu aprobaty lekarza i przekazaniu do działu kadr odpowiedniego oświadczenia można powrócić do wykonywania obowiązków zawodowych pełnionych przed udaniem się na L4.