Kiedy najlepiej starać się o dziecko?

3 min czytania

Wskazanie idealnego czasu na zajście w ciążę jest niemożliwe. Zależy bowiem od wielu kwestii, które są indywidualne. Myśl o rodzicielstwie powinna wynikać ze szczerego pragnienia, potrzeb obojga partnerów i poczucia, że jest się w pełni gotowym. Kiedy zapadnie już decyzja o tym, by starać się o dziecko, z łatwością można określić, które dni w miesiącu dają największe prawdopodobieństwo pomyślności. Trzeba jednak wykazać się dobrą znajomością swojego organizmu i wiedzieć, co zrobić, by zwiększyć szanse na poczęcie.

Obserwacja cyklu przed poczęciem

Każda kobieta, która planuje zajście w ciążę, powinna dobrze znać swój organizm to on bowiem dyktuje warunki. Ginekolodzy zalecają prowadzenie kalendarzyka miesiączki, który nie tylko pozwala przygotować się na kolejne trudne dni, ale również na te, które będą sprzyjały poczęciu. Dni płodne wypadają zazwyczaj w połowie cyklu, a organizm wysyła wiele sygnałów, które na nie wskazują. Znając te proste zasady, można z łatwością zaplanować starania się o dziecko, a uniknie się stresów związanych z niepowodzeniem, które mogą się powtarzać, jeśli trafi się w nieodpowiedni dzień cyklu.

Skąd wiedzieć, kiedy są dni płodne?

Wiadomo już, że wypadają połowie cyklu, a więc między jedną a drugą miesiączką. Wiele kobiet ma jednak problem z tym, jak obliczyć długość cyklu, ponieważ nie wie, od którego dnia liczy się jego początek, a w którym się kończy.

Cykl miesiączkowy liczy się od pierwszego dnia miesiączki, a kończy wraz z ostatnim dniem poprzedzającym wystąpienie następnej. Dlatego tak ważne jest prowadzenie kalendarzyka dzięki niemu dokładnie można obliczyć, kiedy występują dni płodne. Dla przykładu, jeśli cykl trwa 28 dni, dni płodne występują około 14 dnia. Jeśli cykl jest dłuższy one również się przesuwają, np. do 21 dnia, w przypadku cyklu trwającego 35 dni. Oznacza to, że starania o dziecko najlepiej zaplanować właśnie na te dni.

Warto dodać do nich granice tolerancji”, czyli około 2 dni dla pewności, że nie przegapi się odpowiedniego momentu. Nie można także z całą pewnością stwierdzić, że podczas dni niepłodnych nie można zajść w ciążę organizm ludzki bywa nieprzewidywalny. Jest to bardzo mało prawdopodobne, ale nie niemożliwe.

Jeśli nie ufa się swoim obliczeniom lub chce się mieć pewność co do ich poprawności, można skorzystać z gotowych aplikacji, np. FLO, która znacznie ułatwia cały proces.

Jak organizm informuje o dniach płodnych?

Dni płodne u kobiety objawiają się zwiększoną produkcją śluzu, który ma ułatwić podróż plemników do komórki jajowej oraz zwiększonym libido. O ile podczas miesiączki odczuwa się rozdrażnienie i nerwowość i ma się obniżone poczucie atrakcyjności, o tyle w dni płodne sytuacja diametralnie się zmienia kobiecie wraca pewność siebie i zwiększają się jej potrzeby seksualne. Łatwiej więc o zbliżenie, które wynika z naturalnych pragnień.

Planowanie poczęcia jak się przygotować?

Starania o dziecko nigdy nie powinny łączyć się ze stresem i presją, które działają jak swoista blokada dla organizmu. W końcu sam proces jest wyjątkową przyjemnością i warto myśleć o nim wyłącznie w ten sposób. Oczywiście, należy liczyć się z niepowodzeniami, jednak znając dobrze swój organizm, można nieco zwiększyć możliwości i szanse na poczęcie. Warto także zawczasu zadbać o zdrowie i odporność organizmu poprzez odpowiednią dietę, suplementację i zmianę niektórych nawyków.

Autor: Piotr