Ubezpieczenia dla lekarzy dzielą się na dwa warianty. Pierwszy to ubezpieczenie obowiązkowe, drugi obejmuje dodatkowe ubezpieczenie OC. Z ubezpieczenia OC mogą korzystać lekarze posiadający indywidualną praktykę lekarską (z ubezpieczeniem obowiązkowym jako nadwyżka gwarancyjnej sumy), jak i lekarze nieposiadający indywidualnej praktyki lekarskiej, którzy pracują na podstawie umowę zlecenie, mają zatrudnienie na etat albo są wolontariuszami.
Roszczenia wobec lekarzy potrafią zaskoczyć
Pomimo wszelkich starań lekarzy zdarza się, że popełnią jakiś błąd. Pomyłki w sztuce lekarskiej są częstą przyczyną roszczeń wobec lekarzy w związku z ubezpieczeniem OC, ale nie tylko. Niezadowoleni pacjenci potrafią dochodzić się nawet o takie sytuacje jak nieprecyzyjne przeprowadzenie diagnostyki, czy też błędne leczenie powikłań po chorobie lub zabiegu.
W przypadku lekarzy chirurgów roszczenia są wnoszone za niedopilnowanie otrzymania pisemnej zgody pacjenta na zabieg (a przy wielu operacjach lub czynnościach medycznych to konieczność) albo zaniedbania w dokumentacji. Tak naprawdę nigdy nie wiadomo, o co lekarz zostanie posądzony. W trudnych sytuacjach emocje biorą górę, a roszczenia są zadziwiające. Celem posiadania dodatkowego OC jest ochrona lekarzy przed finansowymi konsekwencjami będącymi efektem popełnionego błędu. Pomyłki zdarzają się lekarzom niezależnie od ich specjalizacji. Każdy powinien mieć to na uwadze i zmienić polisę na taką o szerszym zakresie ochrony.
Błąd w sztuce lekarskiej – może się zdarzyć najlepszym
Zawód lekarza i zawód lekarza-dentysty to profesje o wysokiej odpowiedzialności. Z pewnością każdy specjalista wie, jakie konsekwencje grożą za popełnienie błędu lub niedopilnowanie jakichś kwestii związanych ze zdrowiem, ale i dokumentacją medyczną pacjenta. Dlatego też nikt nie wyraża sprzeciwu co do obowiązkowego ubezpieczenia.
Większość lekarzy decyduje się na pakiety dodatkowe, które są dostosowywane do potrzeb konkretnego medyka. Brak dodatkowego OC lub niekompletne wypełnienie wniosku może skutkować tym, że w sytuacji kryzysowej, gdy dojdzie do popełnienia błędu, lekarz będzie musiał samodzielnie pokryć koszty odszkodowania dla pacjenta. A, jak wiemy, roszczenia są różne, czasem zaskakujące. Nawet niewłaściwa ocena sytuacji klinicznej może stać się powodem do sporu pomiędzy lekarzem a pacjentem. Czasem bez odpowiedniego, rozszerzonego ubezpieczenia trudno wyjść z danej sytuacji obronną ręką.