Jak rozpoznać zaparcie u niemowlęcia?

Nierzadko u niemowlaków pojawiają się problemy z brzuszkiem. Wśród nich są również zaparcia. Jak rozpoznać zaparcie u kilkumiesięcznego dziecka? Jak sobie z tym poradzić? Sprawdź, co możesz zrobić.

Jak rozpoznać zaparcia u niemowlaka?

Ilość wypróżnień i sam wygląd stolca może być odmienny, w zależności od rodzaju karmienia. Dzieci karmione piersią mogą wypróżniać się kilka razy dziennie, kilka razy w tygodniu lub raz na 7 dni. Czas powyżej tygodnia bez stolca, zazwyczaj już jest stanem alarmującym. Dodatkowo podczas zaparć wypróżnieniom towarzyszy płacz, napinanie się, grymasy. Stolec jest zbity i twardy - bardzo często w formie kulek. Kolejnym objawem zaparć jest brudzenie pieluszki. Wynika to z tego, że wokół twardej masy kałowej gromadzi się luźniejszy stolec, którego konsystencja przypomina biegunkę.

Jak pomóc dziecku, które ma zaparcia?

W fazie początkowej problemu doraźnie można zastosować bezpieczne preparaty dostępne bez recepty. Zamów aboca melilax pediatric w aptekach internetowych, który cieszy się dużym zaufaniem wśród lekarzy i farmaceutów. Produkt bazuje na naturalnych składnikach i działa wyłącznie miejscowo.

W przypadku nawracających zaparć lub braku ustąpienia problemu należy bezzwłocznie skontaktować się z pediatrą. W nielicznych przypadkach problemy z wypróżnieniem mogą być objawem poważniejszych schorzeń w obrębie przewodu pokarmowego.

Co zrobić, aby zapobiec zaparciom u niemowlaka?

Gdy karmisz piersią, musisz szczególną uwagę zwrócić na to, czy dziecko nie ma zaparć po konkretnych posiłkach, które skonsumowałaś. Dieta mamy karmiącej powinna opierać się na produktach nieprzetworzonych, pełnoziarnistych oraz świeżych owocach i warzywach. Bardzo często zaparcia pojawiają się również u niemowlaków karmionych mlekiem modyfikowanym. W takim przypadku należałoby zmienić mieszankę na inną, bardziej przyjazną dla małego brzuszka. Mieszanki z probiotykami w składzie są dość dobrze tolerowane. Musisz wybrać produkt, który polecany jest maluchom z trudnościami z wypróżnieniem. W razie wątpliwości należałoby zaczerpnąć opinii pediatry.

Kolejnym problemem może być nieodpowiednia podaż płynów. Dotyczy to niemowląt, które są podczas rozszerzania diety. Niemowlęta muszą mieć do każdego posiłku kubeczek wody - najlepiej nisko zmineralizowanej lub źródlanej. Gdy zaparcia pojawią się w tym okresie, koniecznie przeanalizuj ilość podawanych płynów.

Podczas rozszerzania diety musisz zwrócić szczególną uwagę na to, co podajesz maluchowi. W diecie niemowlaka powinno być sporo błonnika, czyli owoców i warzyw. Jeżeli wystąpią zaparcia, to koniecznie zaproponuj maluchowi więcej musów owocowo-warzywnych. Możesz też wprowadzić otręby, płatki owsiane, jogurty i kefiry. Pamiętaj, aby nie podawać dziecku czekolady i innych słodyczy - są to produkty zapierające, które w diecie małych dzieci nie są konieczne.

Podsumowując - jak rozpoznać zaparcia u niemowlaka?

  • Twarde i zbite stolce;
  • Stolec pojawia się zbyt rzadko;
  • Płacz podczas wypróżniania;
  • Brudzenie pieluszki.