Huśtawki to ulubione urządzenia zabawowe większości dzieci. Dzięki nim można bujać niemal w obłokach, pokonując strach i grawitację. Aby huśtanie było bezpieczne – konstrukcje muszą być trwałe, wykonane z najwyższej jakości materiałów i solidnie przymocowane do podłoża. Jakie normy powinny spełniać huśtawki na plac zabaw? Jakie huśtawki dla dzieci cieszą się największą popularnością?

Rodzaje huśtawek

Urządzenia huśtające dzieli się na dwie podstawowe grupy: wahadłowe i wagowe.

Huśtawki wahadłowe

Huśtawki wahadłowe to wszystkie te konstrukcje, z których można korzystać pojedynczo i które wprawia się w ruch za pomocą odpowiedniego balansowania nogami (przód – tył). W tej kategorii mieszczą się huśtawki łańcuchowe, które większość rodziców pamięta z własnego dzieciństwa. Współczesne dzieci mają zdecydowanie większy i bardziej kolorowy wybór huśtawek, wyposażonych w różne siedziska (m.in. płaskie i kubełkowe) , umiejscowione na różnych wysokościach (tak, aby dzieci w różnym wieku mogły samodzielnie z nich korzystać). Ogromną popularnością cieszy się obecnie huśtawka bocianie gniazdo, której siedzisko ma owalny, lekko wklęsły kształt – przypominający gniazdo bociana. Z tego typu huśtawek może korzystać równocześnie więcej niż jedno dziecko (szczegółowe wytyczne i zasady zawarte są w regulaminie placu zabaw i/lub instrukcji danego urządzenia), a użytkownik może podczas huśtania przybierać różne pozycje (np. siedzieć po turecku lub leżeć).

Huśtawki wagowe

Huśtawki wagowe to urządzenia przeznaczone do zabawy dla minimum dwójki dzieci. W tej kategorii znajdują się zarówno klasyczne huśtawki wagowe (determinującym czynnikiem, wprawiającym je w ruch jest waga dzieci i ich wzajemna współpraca), jak i huśtawki sprężynowe (w tym przypadku waga użytkowników ma nieco mniejsze znaczenie, co umożliwia satysfakcjonujące wspólne huśtanie się dzieciom w różnym wieku i o różnej wadze).

Trwałe konstrukcje drewniane i metalowe

Elementem, który w największym stopniu decyduje o bezpieczeństwie huśtawki jest konstrukcja. Na rynku dostępne są huśtawki drewniane oraz huśtawki metalowe. Przy zachowaniu wszelkich norm i standardów przez producentów urządzeń – jedne i drugie będą gwarantowały długoletnie i bezpieczne użytkowanie huśtawek (ze względu na podatność materiału na zmienne czynniki atmosferyczne – trwalsze będą konstrukcje metalowe). Decyzja inwestora budującego plac zabaw i dotycząca rodzaju dominującego materiału użytego w urządzeniach i konstrukcjach będzie zależała zarówno od finansów (konstrukcje metalowe są droższe), jak i efektu estetycznego, który będzie chciał uzyskać (drewniane place zabaw z reguły łatwiej wkomponowują się w otoczenie).

Normy i certyfikaty dla huśtawek

Aby huśtanie mogło być doskonałą zabawą – musi być bezpieczne. Dlatego producenci huśtawek na place zabaw zobowiązani są do przestrzegania szeregu przepisów i norm oraz stosowania wyłącznie najwyższej jakości materiałów.

Urządzenia i konstrukcje na placu zabaw podlegają unormowaniom dyrektywy w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów (2001/95/WE). Ponadto wszystkie urządzenia na placach zabaw muszą być zgodne z normą PN-EN 1176, która szczegółowo określa wytyczne dla wyposażenia placów zabaw oraz ich nawierzchni. Wymagania, które powinny spełniać huśtawki zostały opisane w:

  • PN-EN 1176-2 Dodatkowe wymagania bezpieczeństwa i metod badań huśtawek – w tej części normy znajduje się zbiór konkretnych wytycznych w odniesieniu do huśtawek wahadłowych przeznaczonych na place zabaw, opisujący m.in. cechy konstrukcji oraz siedzisk huśtawkowych;

  • PN-EN 1176-6 Dodatkowe wymagania bezpieczeństwa i metod badań urządzeń kołyszących – w tej części normy znajduje się zbiór wytycznych, które określają wymagania w odniesieniu do urządzeń kołyszących (tzw. bujaków) oraz huśtawek wagowych; znajdziemy tutaj m.in. wymagania zapewniającej bezpieczeństwo użytkownikowi tego typu urządzeń.

Dokumentem potwierdzającym zgodność wybranych urządzeń z wyżej wymienionymi normami są stosowne potwierdzenia zgodności lub certyfikaty. Pisemne potwierdzenie kompletności prac objętych zamówieniem i zgodność urządzenia z normami to minimum, którym powinien dysponować inwestor. Certyfikaty wystawiane są przez akredytowane jednostki należące do międzynarodowego systemu akredytacji jednostek certyfikujących to dokumenty gwarantujące jakość i zgodność huśtawki z normami (w przypadku certyfikatów zagranicznych konieczne jest przedstawienie certyfikatu oryginalnego i jego tłumaczenia).

Należy również pamiętać, że bezpieczeństwo dziecka korzystającego z huśtawek na placach zabaw zależy również od nas. Dlatego niezwykle ważne jest wspólne przeczytanie regulaminu danego placu zabaw oraz zapoznanie dziecka z instrukcją korzystania z poszczególnych urządzeń oraz omówienie wszelkich kwestii związanych m.in. z zatrzymywaniem huśtawki, czy wsiadaniem na nią i schodzeniem.

Tekst powstał we współpracy z firmą Activeline, która jest producentem najwyższej jakości huśtawek drewnianych i metalowych. W ofercie marki znajdziemy zarówno huśtawki wahadłowe (w tym uwielbiane przez dzieci bocianie gniazda), jak i nowoczesne huśtawki wagowe. Wszystkie urządzenia Activeline spełniają wszelkie normy bezpieczeństwa i posiadają niezbędne certyfikaty. Pełną ofertę huśtawek na place zabaw można zobaczyć na stronie: https://activeline.eu/k/wyposazenie-placow-zabaw/hustawki/.