18 lat wspólnych dyskusji o literaturze. Dyskusyjny Klub Książki (DKK) w Chrzanowie świętuje pełnoletność! To wyjątkowe miejsce, gdzie miłość do książek łączy ludzi w każdym wieku i z różnych zawodów. Jak wyglądały te lata i co sprawia, że DKK jest tak wyjątkowy?

Historia powstania Dyskusyjnego Klubu Książki

Dyskusyjny Klub Książki w Chrzanowie, znany jako DKK, zainaugurował swoje spotkania w 2006 roku. Początkowo pod szyldem "Filozofia dla Nie-Filozofów", prowadzonym przez Marka Niechwieja, klub szybko przeszedł do bardziej literackich dyskusji. Oficjalnie DKK ruszył w 2007 roku w ramach ogólnopolskiego projektu Instytutu Książki i Bibliotek Wojewódzkich. Celem było stworzenie przestrzeni do rozmów o literaturze, dostępnej dla każdego, kto pragnie czerpać przyjemność z dyskusji o książkach.

Nie tylko książki: Rozmowy jak w rodzinie

Spotkania DKK to coś więcej niż tylko rozmowy o literaturze. „Jesteśmy jak rodzina” – mówi moderatorka klubu. Klubowicze czują się tu swobodnie, zajmują swoje stałe miejsca i prowadzą burzliwe, ale kulturalne dyskusje. Uczestnicy uczą się od siebie nawzajem, wymieniając opinie i konfrontując swoje gusta literackie. To miejsce, gdzie dialog i swoboda wypowiedzi są fundamentem każdej rozmowy.

Różnorodność wśród klubowiczów

DKK w Chrzanowie to miejsce, gdzie spotykają się ludzie w różnym wieku i z różnych środowisk zawodowych. W klubie są seniorzy, licealiści, nauczyciele, biznesmeni, lekarze i wielu innych. To mieszanka damsko-męska, co jest wyjątkowe, bo w większości klubów dominują kobiety. W Chrzanowie jednak aktywnie uczestniczy także kilku mężczyzn, co dodaje dyskusjom dodatkowej dynamiki.

Powroty i nowe początki

Przez 18 lat istnienia DKK, wielu klubowiczów przychodziło, odchodziło i wracało. Niektórzy są z klubem od pierwszego spotkania, inni dołączają po latach przerwy. W czasie pandemii spotkania przeniosły się do trybu online, co umożliwiło powrót dawnym członkom, którzy wyjechali z miasta. To dowód na to, jak silne więzi powstają w tym wyjątkowym miejscu.

DKK jako przestrzeń do rozmów o literaturze i życiu

Każde spotkanie DKK to nowa podróż literacka, która często przeradza się w dyskusje o życiu i nas samych. W czasach, gdy relacje międzyludzkie stają się coraz bardziej odhumanizowane, takie miejsca jak DKK są niezwykle ważne. Klubowicze powtarzają jak mantrę, że „rozmowa jest przedłużeniem przyjemności czytania”. To motto przyświeca im od 18 lat i sprawia, że spotkania są pełne pasji i zaangażowania.

Promowanie czytelnictwa i aktywności literackiej

DKK nie tylko promuje czytelnictwo, ale również aktywnie zachęca do udziału w życiu literackim. Spotkania autorskie z pisarzami, krytykami literackimi oraz udział w różnych literackich wydarzeniach to stałe elementy działalności klubu. Nawet jeśli ktoś nie chce aktywnie uczestniczyć w dyskusji, może przyjść, posłuchać i poczuć atmosferę tego wyjątkowego miejsca.

Na zakończenie warto wspomnieć, że na jubileuszowym kubku, który każdy klubowicz otrzymał na 18-lecie, znalazła się humorystyczna historyjka komiksowa z dygresją: „KSIĄŻKA NAM W DYSKUSJI ABSOLUTNIE NIE PRZESZKADZA”. To pokazuje, że mimo poważnych dyskusji, klubowicze potrafią podejść do literatury z przymrużeniem oka i dużą dawką humoru.


Źródło: Biblioteka w Chrzanowie