Katowicka prokuratura umorzyła postępowanie dotyczące należności podatkowych Rafinerii Trzebinia, chodziło o 900 mln zł akcyzy. Śledczy uznali, że nie doszło w tej sprawie do przekroczenia uprawnień ani nacisków na urzędników aparatu skarbowego - podaje komunikat Polskiej Agencji Prasowej.

Prokuratorzy z Katowic badali, czy nie doszło do przekroczenia uprawnień i działania na szkodę interesu publicznego przez funkcjonariuszy publicznych, w związku z wydaniem przez dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Krakowie wyników kończących postępowanie kontrolne w Rafinerii Trzebinia. W 2008 r. UKS uznał, że rafineria nie musi zapłacić prawie 900 mln zł akcyzy.

informacje na ten temat ukazały się początkiem stycznia, przeczytaj i skomentuj:

INDECT to projekt, który ma na celu stworzenie narzędzi zwiększających bezpieczeństwo obywateli i poufność zarejestrowanych oraz przechowywanych informacji. Obejmuje to użycie innowacyjnych metod do wykrywania zagrożeń zarówno w sferze rzeczywistej (inteligentne kamery), jak i wirtualnej (sieci komputerowe, Internet) - tak mniej więcej definiowany jest na stronie oficjalnej projektu.

W praktyce po powstaniu systemu społeczeństwo będzie jeszcze bardziej inwigilowane niż obecnie w imię bezpieczeństwa i walki z terroryzmem.

Przeczytaj i skomentuj:


Ci którzy rezygnują z Wolności w imię bezpieczeństwa, nie zasługują na żadne z nich.
Thomas Jefferson

Urzędnicy powinni „powściągliwie” wypowiadać się publicznie na temat pracy swojego urzędu, aby nie podważać zaufania do niego - wynika z zarządzenia Premiera. Chyba ktoś znów zapomniał o tym, że żyjemy w epoce społeczeństwa informacyjnego - czytamy w artykule na Dzienniku Internautów.

Sprawa dotyczy zapisu w zarządzeniu nr 70 Prezesa Rady Ministrów, z dnia 6 października 2011, w sprawie wytycznych w zakresie przestrzegania zasad służby cywilnej oraz w sprawie zasad etyki korpusu służby cywilnej:

§ 15. Zasada służby publicznej wyraża się w szczególności w:
(...)
5) wykazywaniu powściągliwości w publicznym wypowiadaniu poglądów na temat pracy swego urzędu oraz innych urzędów, zwłaszcza jeżeli poglądy takie podważałyby zaufanie obywateli do tych instytucji.

Za naruszenie określonych w dokumencie "zasad etyki" urzędnikowi grozi nawet postępowanie dyscyplinarne. HFPC zauważa, że dokument nie precyzuje, czy urzędnik ma zachować powściągliwość tylko przy kontaktach z mediami, czy też w każdej innej sytuacji. Czy odpowiadając na pismo z prokuratury urzędnik ma przemilczeć to, co mogłoby narazić jego urząd na utratę zaufania? - pyta Dziennik Internautów

Przeczytaj i skomentuj:

24 października w urzędzie miejskim w Alwerni odbyło się spotkanie dotyczące rewitalizacji rynku. Na spotkaniu burmistrz, Jan Rychlik przedstawił wizualizację nowego rynku. Z racji tego, że rynek i zabudowania wokół niego są zabytkowe konserwator musiał zaakceptować propozycję zmian.

"Wybrukowany plac wewnątrz Rynku zostanie więc powiększony do około 1/3 całego obszaru. W związku z tym konieczna jest też zmiana w istniejącej tutaj zieleni. Zieleń niska taka jak małe drzewa i krzewy zostanie usunięta. Część drzew wysokich również zostanie wycięta całkowicie lub zastąpiona nowymi znacznie niższymi. Co istotne, te drzewa, które są najstarsze i najbardziej okazałe, oczywiście pozostaną. Wszystko to uzupełni stylizowana mała architektura" - czytamy opis zmian na stronie nowa-alwernia.pl

Przeczytaj i skomentuj artykuł na stronie nowa-alwernia.pl dotyczący rewitalizacji rynku w Alwerni

Na stronie Eko Chrzanów opublikowany został gotowy projekt wiaduktu kolejowego nad ulicą Krakowską w Chrzanowie. Najprawdopodobniej w ciągu dwóch lat inwestycja zostanie zrealizowana.

Długość wiaduktu (31,35 m) ma umożliwić przebudowę ul. Krakowskiej na dwukierunkową (każdy pas ruchu o szerokości po 3,5 m) oraz ułożenie dwustronnych chodników o szer. po 2 m. Teren pomiędzy jezdnią a chodnikami oraz pomiędzy chodnikami a przyczółkami będzie wyłożony kostką kamienną. Na wysokości ulicy Zielonej ma powstać rondo.

Przeczytaj cały artykuł i skomentuj.

Zobacz projekt wiaduktu.

 

Aktualnie, w Polsce, realne są plany budowy sześciu Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Cztery kolejne - również w dużych miastach - mają powstać po roku 2014. I dodatkowo zaplanowano wybudowanie pięciu tzw. instalacji regionalnych, w tym w Chrzanowie.

Na stronie EKO Chrzanów pojawiła się informacja z konferencji poświęconej Wojewódzkiemu Planowi Gospodarki Odpadami, jaka odbyła się w Krakowie w połowie września.

Poniżej linki do materiałów. Kliknięcie spowoduje otworzenie okna z daną stroną, kliknięcie w krzyżyk lub poza ramkę spowoduje powrót na stronę Chrzanowski24.pl

 

Nowoczesna spalarnia odpadów w szedzkim Malmö. fot. Johr (licencja GNU FDL)