Od połowy sierpnia w chrzanowskim szpitalu zgłoszenia od mieszkańców, dzwoniących na numer pogotowia ratunkowego nie będą odbierane. Wszystkie trafiać będą do Krakowa. Stamtąd dyspozytor rozsyłać będzie karetki na niemal całe województwo małopolskie. Dyspozytornia pogotowia ratunkowego w Szpitalu Powiatowym w Chrzanowie przestanie funkcjonować od 13 sierpnia. - Zgłoszenia będą kierowane do Krakowa i stamtąd rozsyłane będą nasze karetki - mówi Ewa Potocka, dyrektora chrzanowskiej lecznicy.

Skoncentrowana Dyspozytornia Medyczna to pomysł Urzędu Marszałkowskiego na sprawniejsze zarządzanie zespołami ratowników. Jak każda innowacja, rownież ta niesie ze sobą szereg obaw. Martwią się zarówno pacjenci, jak i ratownicy. Zdania, co do trafności pomysłu, są podzielone. Główne obawy dotyczą właściwego rozdysponowanie karetek. Wiele osób marti się tym, że przez nieznajomość lokalnego terenu karetka może mieć problem z dotarciem na miejsce.

- Lokalni dyspozytorzy znają swój teren i łatwiej mu wysłać karetkę w odpowiednie miejsce. Ulice o tych samych nazwach są w różnych miastach, gdy ktoś mało precyzyjnie poda lokalizację, karetka, która skazana jest wyłącznie na urządzenie naprowadzające, może mieć problem z dotarciem na miejsce - komentuje Michał Zalewski, ratownik i przewodniczący stowarzyszenia "Pro medica". Dodaje jednak, że takie rozwiąznie ma również plusy, gdyż centralny dyspozytor ma większe pole manewru, jeśli w którymś ze szpitali zabraknie karetek. - Gdy wszystkie chrzanowskie karetki są w terenie może wysłać na przykład ambulans z pobliskich Krzeszowic - mówi Zalewski.

W systemie centralnej dyspozytorni od działają już stacje pogotowia z m.in. w Bochni, Myślenicach czy Skawinie. Latem dołączy do niego też chrzanowska jednostka. Czy to, że krakowscy dyspozytorzy nie znają dobrze całej Małopolski w jakikolwiek sposób odbije się na funkcjonowaniu lokalnych jednostek pogotowia ratunkowego dowiemy się za kilka miesiecy.

Komentarze   
0 #1 mac 2012-05-21 13:01
totalny bezsens :cry:
zresztą nie jedyny - kiedyś przy okazji awarii wody na sąsiedniej ulicy telefon odebrali w ............. Jaworzniu :D
i oczywiście stwierdzili , że oni nic nie wiedzą , a do Chrzanowa nie mogą przełączyć !! "Proszę próbować dzwonić do oporu , może za którymś razem odbiorą w Chrzanowie" - taką informacje podano
Cytować
0 #2 Areklick 2012-05-22 13:09
Co za idiotyczny pomysł . Urzędasom już się w łepetynach pomieszało , już słyszę te durne tłumaczenia , kiedy karetka nie dojedzie na czas do potrzebujących. To zwykły porąbany pomysł.
Cytować
0 #3 K. Zaręba 2012-05-24 16:06
Tylko pseudo eksperci z PO takie rozwiązanie mogli wymyślić!
PO-wski absurd.
Cytować
0 #4 aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa 2012-05-24 20:29
Tylko chory fanatyk pis mógł napisać taki post. Bijecie pianę gdzie się da a wasze prowokacje wychodzą już bokiem ludziom normalnym bo gdzie bym nie "zaszedł" w sieci to czytam te propisowskie, żałosne komentarze.

I żeby nie było, nie jestem za PO, jednak pisowcami już rzygam.

Rząd pis już był, zaliczył potężną kompromitację poprzez wcześniejsze wybory. Teraz z powrotem do koryta ciągnie świnie?
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.