16 października 2009 o godzinie 19:00 Dwór Zieleniewskich - instytucja kultury w Trzebini zaprasza do klasztoru oo. Salwatorianów w Trzebini na Nadzwyczajny Koncert Muzyki Oratoryjnej.STABAT MATER Giovanni Battisty Pergolesiego i Antonio Vivaldiego usłyszymy w wykonaniu orkiestry Camerata Impuls pod dyrekcją Małgorzaty Kaniowskiej. Orkiestrze towarzyszyć będą solistki: Sabina Olbrich - sopran i Magdalena Spytek - alt. Podczas koncertu poezje Jana Pawła II prezentować będzie aktor Teatru Atelier z Krakowa - Jacek Lecznar.

Stabat Mater - jedna ze średniowiecznych sekwencji modlitewnych, pochodząca z XIII wieku, zaliczany jest do siedmiu największych hymnów kościelnych, wprowadzonych przez Kościół katolicki do liturgii i wykonywana podczas Wielkiego Postu lub w święto siedmiu Boleści Matki Boskiej. Tekst opisuje Mękę Pańską widzianą oczyma stojącej pod Krzyżem Matki - Marii Dziewicy. Walory poetycko-ekspresyjne tekstu i dramatyzm sceny sprawiły, że po tekst Stabat Mater sięgali twórcy wszystkich epok. W baroku mistrzowskie opracowania Stabat Mater stworzyli m.in. Giovanni Battista Pergolesi i Antonio Vivaldi. Wstęp wolny!

Informacja ze strony Urzędu Miasta www.trzebinia.pl

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.