"dzielnicowy bliżej nas" w chrzanowskiej rzeczywistości

Dzielnicowy, to policjant, który jest najbliżej społeczności lokalnej. Z reguły ma doskonałe rozeznanie, co się dzieje w terenie, spędza tam większość czasu, bo jego głównym zadaniem jest służba obchodowa. W  ramach obchodu  zajmuje się m.in. ustalaniem sprawców przestępstw  oraz świadków zdarzeń przestępczych w swoim rewirze. Oprócz tego  realizuje odwiedziny w miejscu zamieszkania osób mających dozór kuratorski, sporządza wywiady, ustalenia, wizytuje rodziny dotknięte problemem przemocy domowej,  realizuje zadania priorytetowe. Zadania te są dla Policji ważną podpowiedzią ze strony  mieszkańców, bo dotyczą bolączek i problemów w rozwiązaniu których możemy  pomóc. Realizacja zadań priorytetowych- jak sama nazwa mówi- ma dla nas szczególne znaczenie.

Ważnym zadaniem dzielnicowego są też spotkania ze społeczeństwem np. radami osiedli, sołectw, czy udział w debatach społecznych lub prelekcjach w szkołach. Tam omawiane są potrzeby danej okolicy, mówi się o bezpieczeństwie, oczywiście informacje dopasowane są  do potrzeb grupy wiekowej. Informacje uzyskane od mieszkańców brane są pod uwagę przy rozmieszczaniu patroli, bo tam gdzie jest największe zagrożenie aktywność Policji musi być wzmożona. Z seniorami, najczęściej wraz z przedstawicielkami Zespołu ds. Nieletnich i Patologii dzielnicowi rozmawiają pod kątem oszustw np. „ na wnuczka”,  bezpieczeństwa w ruchu drogowym, Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, aplikacji Moja Komenda.Spotkania z dziećmi dotyczą tego, co w ich świecie stanowi największe zagrożenie m.in. internetu, znaczenia odblasków, czy szeroko pojętych bezpiecznych zachowań.  Dzielnicowi z naszego powiatu w roku 2017 odbyli 575 spotkań ze społeczeństwem, zatrzymali 155 sprawców przestępstw, przeprowadzili 11763 ustaleń i wywiadów, ujawnili 4376 wykroczeń.

 Szczegółowe dane o każdym z naszych dzielnicowych można znaleźć na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Chrzanowie, w zakładce znajdź dzielnicowego oraz w bezpłatnej aplikacji Moja Komenda, zachęcamy do jej instalowania na telefonach komórkowych.

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.

Joomla SEF URLs by Artio