Dość specyficznym rodzajem mebli są te, które będą stały „pod chmurką” lub choćby na zadaszonym tarasie. Oprócz wszystkich typowych funkcji meblowych muszą one bowiem cechować się odpornością na warunki atmosferyczne, a więc przede wszystkim temperaturę i opady. Wystawianie do ogrodu zwykłych mebli, które trzeba w pośpiechu wnosić do domu, gdy zanosi się na deszcz, nie ma przecież sensu. Wybór jest spory i to zarówno pod względem designu, jak i materiału, z którego meble ogrodowe są wykonywane. Co zatem można wziąć pod uwagę?

 

Meble drewniane

Drewno to najbardziej rozpowszechniony materiał na meble ogrodowe. Odpowiednio zabezpieczone, może wytrzymać wiele lat, choć trzeba je pielęgnować i konserwować. Jedne wykonywane są w całości z drewna, inne w połączeniu z metalem, najczęściej żeliwem lub stalą. Drewniane meble ogrodowe są stosunkowo ciężkie, co jest równocześnie wadą i zaletą. Wadą, bo ich przestawianie wymaga niekiedy sporo wysiłku, zaletą – bo są stabilne i nie przewróci ich byle podmuch wiatru.  

 

Meble plastikowe

Ogrodowe meble z tworzyw sztucznych są stosunkowo tanie i niezwykle odporne na warunki zewnętrzne. Dostępne są praktycznie w każdym kolorze, do wyboru jest też wiele form i wzorów. Na pewno sprawdzą się tam, gdzie liczy się cena, a także możliwość częstego przestawiania: plastik jest lekki, meble z niego wykonane łatwo można przenosić. Nie są jednak szczytem elegancji. Wybierać trzeba starannie, bo np. krzesła plastikowe lubią się łamać, jeśli siadają na nich osoby o wadze, powiedzmy, powyżej piórkowej.

 

Meble aluminiowe

Interesującym rozwiązaniem do ogrodu i na taras są meble z aluminium. Wbrew pozorom, mogą być całkiem eleganckie, a nie wymagają pielęgnacji. Wystarczy raz na jakiś czas przetrzeć je wilgotną ściereczką, w razie potrzeby można użyć detergentu. Aluminiowe meble są lekkie, ale wytrzymałe. Mogą być inwestycją na wiele lat. Metal jako tworzywo pozwala też niekiedy zwiększać funkcjonalność mebli, np. poprzez dodanie przegubów pozwalających je składać. Zarówno metal, z którego wykonywane są przede wszystkim ramy i nogi, jak i materiały użyte do produkcji siedzisk czy blatów, są doskonale zabezpieczone i odporne na wodę, promieniowanie UV czy skrajne temperatury.

 

Meble rattanowe

Rattan i technorattan służą do produkcji mebli bardziej eleganckich, często też tapicerowanych. Nie są to jednak tworzywa szczególnie wytrzymałe, toteż nadają się przede wszystkim do miejsc zadaszonych, w których nie będą narażone na opady. Zimą należy je przechowywać w pomieszczeniach, wymagają też regularnej konserwacji. Produkowane są w dużej mierze ręcznie, co istotnie wpływa na ich cenę. W zamian otrzymujemy jednak niezwykłą jak na meble ogrodowe i tarasowe wygodę i elegancję. Istnieją plastikowe imitacje technorattanu, przeznaczone dla osób dysponujących mniejszym budżetem.

 

Meble wiklinowe

Podobnie jak te z technorattanu powinny stać pod dachem. Nie służy im deszcz ani wilgoć w powietrzu. Aby były naprawdę wygodne, warto dokupić do nich miękkie poduchy, ale takie, które można często prać. Wiklina jest lekka i niezbyt droga, znakomicie też pasuje do większości ogrodów.

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.