Uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny, złożenie kwiatów pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza oraz jubileuszowa, XX Biesiada Patriotyczna – tak wyglądało świętowanie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
W tym roku Święto Niepodległości w całym kraju świętowano szczególnie hucznie. W Libiążu także można było to zauważyć. Obchody tradycyjnie rozpoczęła msza święta w intencji ojczyzny w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Libiążu. Po niej mieszkańcy, w asyście Szwadronu Kawalerii Ochotniczej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego, przemaszerowali na cmentarz parafialny. Tam złożyli kwiaty pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza.
Jubileuszowa – XX Biesiada Patriotyczna przyciągnęła tłumy. Uczestniczyło w niej blisko półtora tysiąca mieszkańców. Nie tylko z Libiąża, ale też miejscowości w bliższym i dalszym sąsiedztwie.
Jest nas rekordowo dużo, jeszcze tak wiele osób na naszej biesiadzie nigdy nie było. Cieszę się, że w taki zgodny i przyjazny sposób świętujemy ten wielki dzień, setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę – mówił burmistrz Jacek Latko witając uczestników imprezy.
W tym roku motywem przewodnim imprezy było hasło: „Hej, hej Ułani”. Militarne i historyczne akcenty pojawiły się w wielu miejscach Hali Sportowej w Libiążu. Szczególnie duże wrażenie robiło obozowisko ułanów. Tam każdy mógł zobaczyć jak żołnierze dbali m.in. o uzbrojenie i ekwipunek, dbali o konie, czy spędzali czas wolny podczas służby. Na innych stanowiskach m.in. Ligi Obrony Kraju czy Pawła Siudy – libiąskiego miłośnika militariów i pasjonata lokalnej historii – eksponowane były różne rodzaje broni.
Ważnym punktem biesiady było wręczenie kwiatów dla przedstawiciela kombatantów – Andrzeja Szostka i przekazanie odznaczenia dla sztandaru Ochotniczej Straży Pożarnej Libiąż Wielki. Dobra zabawa przeplatana była śpiewem intonowanym przez chór Canticum Canticorum pod przewodnictwem Piotra Ciuły. Libiąskie świętowanie zorganizowane przez Libiąskie Centrum Kultury uświetniła również orkiestra górnicza Zakładu Górniczego „Janina”.
Burmistrz Libiąża Jacek Latko i Dyrektor Libiąskiego Centrum Kultury
składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się
do uświetnienia uroczystości Święta Niepodległości w Libiążu,
w tym szczególnie:
– Ochotniczym Strażom Pożarnym Libiąż Wielki i Moczydło
– Orkiestrze Dętej ZG „Janina”
– Dyrekcji i wolontariuszom Zespołu Szkół w Libiążu
– Dyrekcji i wolontariuszom Szkoły Podstawowej nr 1 w Libiążu
– Dyrekcji i wolontariuszom Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddz. Integr. w Libiążu
– Dyrekcji i wolontariuszom Zespołu Szkół w Żarkach
– ZHP KH Chrzanów Związek Drużyn – Libiąż
– Klubowi Seniora 50 Plus z Libiąża
– Dyrektorowi Miejskiej Biblioteki Publicznej w Libiążu
– Chórowi Canticum Canticorum na czele z dyrygentem Piotrem Ciułą
– Lidze Obrony Kraju w Libiążu
– Pawłowi Siudzie – autorowi wystawy militariów
– Kołom Gospodyń Wiejskich z Libiąża, Gromca i Żarek
– Szwadronowi Kawalerii Ochotniczej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Libiążu
– Pocztom Sztandarowym Szkół, Stowarzyszeń i Organizacji Społecznych z terenu gminy Libiąż

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.