Jak obniżyć koszty eksploatacji agregatu prądotwórczego?

2 min czytania

Agregaty prądotwórcze są drogimi urządzeniami, których eksploatacja też pochłania spore środki. Ponieważ zapewniają one tzw. zasilanie gwarantowane, oszczędzanie na okresowych przeglądach i prowizoryczne naprawy są fatalnym pomysłem. Trwają więc poszukiwania metod na obniżenie kosztów obsługi bez utraty niezawodności.

Przede wszystkim kultura obsługi

Agregaty, jeśli tylko zbudowane są na bazie naprawdę dobrych silników, mogą być trwałymi urządzeniami, ale podstawowym wymogiem jest absolutnie kultura obsługi. Oznacza to zalewanie odpowiednim paliwem w wymaganej ilości, optymalne dopasowanie prędkości obrotowej i ogólnego obciążenia układu czy choćby zapewnienie właściwych warunków eksploatacji. Wtedy agregat będzie pracował zdecydowanie dłużej.

Elektroniczne układy kontrolne

Wyposażenie agregatu w elektronikę kontrolno-sterującą nie jest dziś żadnym szczególnym osiągnięciem. Warto jednak przy zakupie zwrócić uwagę na zakres regulacji oraz rodzaj zastosowanych zabezpieczeń. Czy można nawet na krótki czas obejść ograniczenia nakładane przez regulator obrotów? Czy można obejść systemy zabezpieczające przed przeciążeniem? Jeśli tak, to trzeba mieć świadomość, że taki agregat będzie już od początku bardziej narażony na uszkodzenie wskutek celowego lub przypadkowego pomijania systemów bezpieczeństwa.

Większość napraw agregatów wynika z konieczności wymiany zużytych podzespołów. I tutaj warto powtórzyć jedną z najstarszych zasad: silniki mocniejsze i większe są zasadniczo trwalsze od niewielkich, ale równie ważna jest solidna podpora i układy stabilizujące mechanicznie cały układ. Sama konstrukcja generatora nie jest przesadnie skomplikowana, ale można ją zrealizować dobrze albo jak najtaniej. Zwykle ten drugi sposób zwiastuje konieczność częstszego przeprowadzania serwisu.

Wszystko jednocześnie

Agregaty Getor GV na bazie silników Volvo Penta ( https://epssystem.pl/nowa-oferta/agregaty-pradotworcze/getor-gv-volvo/) uchodzą za jedne z najsolidniejszych na rynku. Silniki są wykonane zgodnie z bardzo wyśrubowanymi normami użytkowymi i dzięki temu można było wydłużyć ich okresy międzyserwisowe. Cała konstrukcja jest umieszczona na ramie tłumiącej drgania, a do poszczególnych zastosowań można dobrać agregat bez obudowy, z obudową podstawową lub w kontenerze, co pozwala oddzielić go od szkodliwych wpływów środowiska. Przy okazji jest to model, który korzysta z silników tanich w serwisie, więc nawet w przypadku awarii, jej usunięcie nie pochłonie zbyt dużych środków.

Obecnie choć nie są to najtańsze generatory cieszą się one dużą popularnością właśnie dlatego, że po zakupie nie trzeba ponosić wysokich kosztów eksploatacyjnych.

Autor: kk