Wyższe wykształcenie może otworzyć nam furtkę do lepszych stanowisk pracy, szybszego awansu i po prostu dać nam satysfakcję. Wybierając kierunek studiów i szukając odpowiedniej uczelni, podejmujemy decyzje na podstawie naszych predyspozycji, zainteresowań, planów zawodowych, ale też możliwości finansowych. Każdy powinien dobrać indywidualnie swoją ścieżkę edukacji.

 

Studia dzienne czy zaoczne?

Różnice pomiędzy studiowaniem w trybie dziennym a zaocznym są znaczące. Studia stacjonarne, czyli dzienne, najczęściej wymagają od studenta obecności na zajęciach od poniedziałku do piątku. W zależności od kierunku studiów mogą to być studia płatne lub darmowe. Na uczelniach państwowych możemy studiować bezpłatnie, jednak, jeśli interesuje nas fakultet, którego nie znajdziemy w ofercie uczelni państwowych, możemy ich poszukać na uczelni prywatnej. Wtedy jednak musimy przygotować się na koszty, ponieważ za takie studia musimy zapłacić. Studia niestacjonarne, czyli zaoczne, zawsze są płatne. Zajęcia odbywają się najczęściej co drugi weekend w miesiącu.

 

Czym się kierować wybierając studia?

Przy wyborze kierunku studiów powinniśmy się kierować przede wszystkim zainteresowaniami. Jeśli nasza pasją jest fizyka, studiowanie historii może być dla nas męczące. Każdy ma jakieś predyspozycje, zdolności, które powinni być decydujące. Umysł ścisły inaczej pracuje niż umysł humanisty, dlatego warto to mieć na uwadze. Drugim kryterium jest czas, którym dysponujemy. Jeśli nie pracujemy lub pracujemy tylko weekendami, studia dzienne będą dobrym rozwiązaniem. Natomiast w sytuacji, w której pracujemy w standardowych godzinach od poniedziałku do piątku, nie będziemy mieli możliwości uczęszczania na zajęcia, więc musimy wybrać studia zaoczne.

 

Wydatki związane ze studiowaniem

Jeśli zdecydujemy się na studia płatne, dzienne lub zaoczne, musimy być przygotowani na pewne wydatki. Jednym z ważniejszych jest tzw. czesne, czyli opłata za studiowanie. Może być albo jednorazowa, albo ratalna, w zależności od uczelni. Poza czesnym, będziemy musieli zapłacić opłatę rekrutacyjną. W przypadku niepowodzenia na egzaminie, dodatkowym wydatkiem będzie opłata za powtarzanie egzaminy czy nawet całego semestru. Jeśli wybierzemy uczelnie poza granicami rodzinnego miasta i będziemy musieli się przeprowadzić, musimy mieć odpowiednie środki. Skąd je wziąć? Rozwiązaniem mogą się okazać pożyczki online - proficredit.pl. Pomogą nam w opłaceniu wydatków związanych z przeprowadzką czy zakupem podręczników. Pożyczki online często mogą być spłacane w ratach, dzięki czemu nie muszą być dużym obciążeniem. Jeśli nasze wyniki w nauce będą dobre, możemy też ubiegać się o stypendium, które pomoże w pokryciu wydatków czy spłacie pożyczki online. Rozwiązań jest dużo, dlatego warto poszukać tego, co będzie dla nas najlepsze.

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.