Co ciekawe, podczas zakupu projektora często pomija się bardzo ważny element – ekran. Można się bez niego obejść gdyż nie jest on nieodłączonym elementem rzutnika, a obraz da się wyświetlić nawet na ścianie, czy też innej jasnej i równej powierzchni. Ponadto, przeglądając menu projektora, znajdziemy takie konfiguracje, które pozwolą nam skorygować barwy i inne parametry.

Tak naprawdę, ekrany projekcyjne są tylko dodatkami, a ich wykorzystanie znacznie podnosi jakość obrazu. Dzięki temu, nawet niskiej półki projektor, może stanąć na wysokości zadania. W ekran do projektora warto zainwestować. Pozwoli on nam chociażby w pełni wykorzystać potencjał naszego urządzenia.

Ekran projekcyjny – dlaczego warto?

Nawet idealnie biała i równa ściana nigdy nie zastąpi ekranu projekcyjnego. Głównie dlatego, że farby, które wykorzystujemy w domach, nie do końca nadają się do odbijania światła, które na nie pada. Kiedy wykorzystamy zwykłą ścianę, wyświetlany obraz może okazać się dość matowy i ubogi w wymagany kontrast i nasycenie kolorów. Wszystko dlatego, że taka powierzchnia nie jest odpowiednio przystosowana. Ekran do rzutnika charakteryzuje się odpowiednią warstwą, która dzięki swym właściwościom, uwydatnia barwy, ostrość obrazu oraz kontrast.

Ekrany projekcyjne to także spory komfort, ponieważ zdecydowanie łatwiej przygotujemy wówczas całe stanowisko do projekcji. Wszystko zostanie sprawnie zagospodarowane i ustawione, a obraz będzie prawidłowy, bez żadnych zniekształceń.

Ekrany projekcyjne – jakie są ich rodzaje i dlaczego warto po nie sięgnąć?

Ekrany projekcyjne - rodzaje

To od czego trzeba zacząć podczas wyboru ekranu, to metoda jego instalacji, która okaże się dla nas najlepsza. Jeżeli chodzi o sposób montażu, wyróżnia się:

- Ekran ramowy,

- ekran na statywie,

- ekran ścienny,

- ekran wbudowany w sufit.

Elastyczny przenośny ekran projekcyjny

Najczęściej przyjmuje on formę standu rozkładanego bądź na stawianym na ziemi statywie. Niestety, bardzo łatwo jest wywołać u niego wibracje i posiadacze rzutników ultrakrótkiego rzutu, mogą to odczuć szczególnie. Z drugiej strony, jest on jednak bardzo wygodny w transporcie, a także niezwykle prosty do zainstalowania, bez względu na to, jakie wybierzemy miejsce.

Ekran projekcyjny – montowany na stałe

Jeżeli jesteśmy zdecydowani na stacjonarną instalację , warto postawić na te ekrany, które montuje się na stałe. Wyróżniamy ich dwa rodzaje – sztywny i elastyczny.

W wypadku sztywnego – powierzchnia, która instalowana jest na naszej ścianie, pokryta będzie specjalnym, odbijającym światło materiałem. Spotkamy się też z samoprzylepnymi ekranami, które szczególnie sprawdzą się w edukacji. Ekranem może być też ściana, która zostanie pokryta specjalną farbą, pozwalającą uzyskać powierzchni odpowiednie właściwości.

Elastyczny ekran – to sprzęt instalowany pod sufitem, a rozwijany jest do dołu (podobnie jak w wypadku rolet na okna). W tym wypadku, nie ma problemu z instalacją bardzo blisko ściany, a jego rozmiary mogą być o wiele większe, niżeli w wypadku ekranów przenośnych. Popularny jest też ekran multimedialny z wbudowanym silnikiem elektrycznym, który pozwala na jego samodzielne wysuwanie się, chociażby zaraz po tym, kiedy projektor zostanie włączony. Będzie to idealne wyjście, szczególne w domu, oraz na salach wykładowych, gdzie znajduje się też projektor zainstalowany podsufitowo.

Ekrany o sztywnych ramach

Ich powierzchnia projekcyjna jest elastyczna, dlatego sprawdzą się przy dużych instalacjach mobilnych, kiedy ekran na statywie nie będzie rozwiązaniem odpowiednio stabilnym. Znajdziemy też jednak ekrany nieco mniejsze, które posiadają sztywne ramy. Jest to urządzenie mobilne oraz składane, chociaż jego zakup będzie wiązał się z większym wydatkiem.

 

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.