bio odpady

Zima co roku przynosi nie tylko piękne, mroźne poranki, ale też trudności, które stają się zmorą wielu mieszkańców. Jednym z tych uciążliwych problemów są bio odpady przymarzające do pojemników. Brzmi znajomo? Jeśli kiedykolwiek próbowaliście oderwać zamarzniętą zawartość kosza, to wiecie, o czym mowa. Na szczęście istnieje kilka prostych i skutecznych sposobów, by uniknąć tego zimowego dramatu.

Dlaczego bio odpady przymarzają i jak uniknąć tego kłopotu?

Przyczyną problemu są minusowe temperatury, które sprawiają, że wilgotne bio odpady, takie jak resztki jedzenia, liście czy fusy po kawie, przymarzają do ścianek i dna pojemnika. Efekt? Śmieciarki mają trudności z opróżnieniem kosza, a Wy – kłopot z bio odpadami zalegającymi przed domem.

Czy da się temu zapobiec? Oczywiście, wystarczy zastosować kilka sprytnych trików, o których pisze Związek Międzygminny „Gospodarka Komunalna”:

  • Papierowa bariera na dno i boki pojemnika. Wyłóżcie wnętrze kosza gazetami. Zwykły papier o niskiej gramaturze tworzy skuteczną warstwę, która zapobiega przymarzaniu odpadów. Dzięki temu kosz łatwiej się opróżnia.
  • Pakujcie odpady w papierowe torebki. Można wykorzystać torebki po mące, cukrze albo własnoręcznie złożone z gazet. To nie tylko praktyczne, ale też ekologiczne rozwiązanie.
  • Wystawiajcie pojemniki na zewnątrz w ostatniej chwili. Jeśli to możliwe, wynoście kosze tuż przed godziną 6 rano, kiedy planowany jest odbiór odpadów. Im krócej bio odpady są wystawione na mróz, tym mniejsze ryzyko ich przymarznięcia.

Gdzie znajdziecie darmowe torebki na bio odpady?

Chcecie spróbować pakowania bio odpadów w papierowe torebki, ale nie macie pod ręką odpowiednich materiałów? Bez obaw! Darmowe papierowe torby są dostępne w kilku punktach PSZOK:

  • Punkt Obsługi ZMGK w Chrzanowie – ul. Sokoła 30, (PSZOK CHRZANÓW jest zamknięty)
  • Biuro Obsługi Klienta PW MIKI w Trzebini – ul. Sikorskiego 71,
  • PSZOK w Libiążu – ul. Gromiecka,
  • PSZOK w Trzebini – ul. Marszałka Piłsudskiego.

Warto skorzystać z tej możliwości – to wygodny sposób, by ograniczyć problemy z przymarzniętymi odpadami.

Foliowe worki? Absolutnie niedozwolone!

Pamiętajcie, że w pojemnikach na bio odpady nie można używać foliowych worków, nawet tych oznaczonych jako biodegradowalne czy kompostowalne. Dlaczego? Ponieważ takie worki rozkładają się tylko w specyficznych warunkach, których brakuje w przemysłowych kompostowniach. W efekcie ich obecność w bio odpadach zaburza proces przetwarzania.

Zimowy dramat, którego łatwo uniknąć

Każdego roku zmagamy się z tym samym wyzwaniem – przymarzniętymi bio odpadami, które zalegają w pojemnikach i powodują niemały bałagan. Czy musi tak być? Wcale nie! Kilka prostych kroków może rozwiązać problem. Wystarczy odrobina przygotowania: papierowe wyściółki, odpowiednie pakowanie i właściwe wystawianie pojemnika.

Czy te sposoby sprawdzą się u Was? A może macie swoje własne, sprytne metody na walkę z zimowym przymarzaniem? Podzielcie się doświadczeniami – Wasze pomysły mogą pomóc innym mieszkańcom przetrwać mroźne dni bez niepotrzebnych kłopotów!
A czy Wy macie swoje pomysły na ten sezonowy problem?