Ile zarabiamy ile wydajemy ile zabiera nam państwo? Kilka razy chciałem tę chorą sytuację opisać na przykładzie swoim i moich znajomych jednak natrafiłem na bardzo dobry opis w tym temacie więc go w całości zacytuję:

Z roku na rok wakacje w Polsce są coraz droższe. Coraz mniej ludzi na nie stać, więc ceny paradoksalnie robią się jeszcze wyższe. Czemu w kraju biedaków wszystko mamy tak drogie? Wakacje, domy, auta, benzynę, autostrady, "tanie linie lotnicze", kosmetyki, energię, ..., ŻYCIE!

W tym roku nad polskie morze wyjedzie o ponad 30% osób mniej, niż rok temu. Kryzys wcale się nie pogłębił, powódź wcale nie zanieczyściła Bałtyku, więc w czym tkwi problem?

Może w tym, że doba hotelowa w byle pensjonacie nad Bałtykiem kosztuje tyle samo lub nawet więcej, niż w przytulnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? A może w tym, że przejazd z Krakowa nad morze kosztuje (nawet obskurnym PKP) o wiele więcej, niż np. bilet lotniczy do Hiszpanii? O trwaniu owej podróży "przez mękę" po Polsce 5 razy dłużej, niż przelot nad połową Europy nawet nie wspominając...

A może problem jest w tym, że mikroskopijny kawałek ryby + trochę frytek smażonych na przepalonym oleju kosztuje nad polskim morzem równowartość 10 Euro, za które w turystycznych miejscowościach Europy najemy się i zdrowiej, i w milszej atmosferze, i do syta.

Drogo, drożej, najdrożej!

Stajemy się krajem dla bogaczy. Na dom lub mieszkanie w Zakopanem nie stać obecnie żadnego młodego górala. Na kawalerkę w Warszawie trzeba przygotować równowartość minimum 100 tys. dolarów, za które to pieniądze w wielu cywilizowanych krajach świata możemy mieć cały, wielki dom.

Mamy jedne z najdroższych w świecie autostrad (o ile te dwa pasy, z których przynajmniej jeden jest wiecznie remontowany, można nazwać autostradą!).

Mamy jedne z najdroższych miejsc postojowych w świecie. Pracując za minimalną płacę często po prostu nie stać pracownika na postawienie auta pod miejscem pracy (jeśli takowe znajduje się w centrum oparkomatowanego miasta). Np. własne miejsce postojowe w Poznaniu w centrum kosztuje... 800zł!

Każdy kosmetyk, markowy ciuch, oryginalne buty kosztują w Polsce 2x więcej niż w Wielkiej Brytanii i 3x drożej niż w USA. Firmowa żarówka energooszczędna kosztuje u nas 20zł, w USA 1zł, a w Anglii ekolodzy dadzą nam je za darmo, byśmy tylko nie zużywali za dużo prądu i nie zwiększali efektu cieplarnianego!

Rzeczy robione w Polsce kupuj za granicą

W Polsce, w IKEI szafka wyprodukowana w polskiej fabryce kosztuje 399zł, podczas gdy taką samą szafkę z taką samą naklejką MADE IN POLAND kupiłem w Stanach Zjednoczonych za 99$ (330zł). Musiała przepłynąć Atlantyk, musiała dać zarobić armatorowi statku, przewoźnikowi, który rozwiózł te meble po całych Stanach, musiała dać zarobić pracownikom IKEI wynagradzanych w USD o wiele lepiej, niż polscy pracownicy IKEI biorący pensje w złotówkach i... i ta szafka kosztuje w USA o 20% taniej!

Lampka nocna, obraz, lodówka, pralka, wszystko za granicą możemy kupić taniej! I to w krajach, gdzie średnia pensja jest 2-3 razy wyższa niż w Polsce! Kupić, wynająć, spłacać raty za samochód czy mieszkanie...

I nasi dzielni rządzący się dziwią, że latają do Anglii, proszą miliony żyjących tam polskich emigrantów, by ci wracali do kraju, bo w Polsce już coraz lepiej, coraz łatwiej, w sklepach coraz więcej luksusu, na ulicach widać coraz więcej zamożności, dostojności, europejskości i światowości... Naprawdę chcą przyciągnąć z powrotem te setki tysięcy błąkających się po świecie rodaków, czy jedynie ich ciężko zarobione funty, euro, by je tu z nich wyssać? W końcu ktoś musi wyłożyć kasę na te ich wszystkie wyborcze...

Drogi studencie...

Pamiętam kilka lat temu apel prezydenta Krakowa, by właściciele mieszkań obniżyli stawki najmu dla studentów, bo są one już tak wysokie (1500zł + opłaty za malutką kawalerkę czy 600zł za osobę w pokoju dwuosobowym, w mieszkaniu trzypokojowym = 3600zł + opłaty!), że większość studentów uczących się i tak "dla papierka", woli mniej prestiżowe uczelnie w tańszych miastach, niż renomowane szkoły wyższe w Krakowie.

Apel spotkał się z... gestem Kozakiewicza wyrażonym kończynami górnymi właścicieli mieszkań.

Horrendalnie drogie wakacje

Z wakacjami w Polsce robi się istne "błędne koło". Ceny hoteli, stancji, żywności, "atrakcji" czy nawet głupich plastikowych pamiątek w nadmorskich miejscowościach są tak wysokie, że na wakacje stać coraz mniej osób. Mniej wakacjuszy powoduje, że wszystko musi być jeszcze droższe, bo na każdym z tych niewielu trzeba zarobić jak najwięcej.

Wakacjusz po powrocie do domu i przeliczeniu na euro tego, co wydał nad Bałtykiem, za rok pojedzie do Chorwacji, bo wyjdzie mu 2x taniej, albo do Hiszpanii lub Grecji tańszych przynajmniej o połowę!

Mnie kilka lat temu udało się wyjechać na wycieczkę z biurem podróży do Grecji na całe 14 dni za jedyne 449zł. Więcej wyniósłby mnie sam koszt paliwa nad polskie morze i z powrotem, a w Grecji miałem zapewniony dowóz, przywóz, ubezpieczenie i piękny apartament na całe 12 dni i nocy.

Zakopane – polski szczyt zdzierstwa!

Znaleźć wolne miejsce parkingowe w tym mieście to cud! Znaleźć takie miejsce bezpłatne to NIEMOŻLIWOŚĆ! Nawet podjechanie w pobliże dworca PKP w Zakopcu kosztuje kilka złotych, więc podróżny musi w biegu wyskakiwać z auta na główną ulicę miasta, by z niej dostać się na dworzec. Coś jakby w Warszawie musiał wyskakiwać przy Alejach Jerozolimskich, bo bliższe podjechanie pod Centralny jest płatne!

Nawet największe lotniska świata pozwalają podjechać pod sam terminal, niektóre nawet parkować przez 15minut za darmo, a obskurna stacja kolejowa w stolicy Tatr każe sobie za wszystko płacić!

Stacja stacją, ale zakopiańskie parkingi uliczne to dopiero jest paranoja! W środku mroźnej zimy o 2:00 w nocy, przy 15 stopniowym mrozie stoi lub siedzi przy swoim fragmencie ulicy jakiś zamarzający parkingowy, obyśmy tylko nie odważyli się stanąć za darmo w środku mroźnej nocy na jego terenie. Litry gorącej herbaty, tysiące przedreptanych kroków, by stopy nie przemarzły i nieprzespana noc na pewno warte są więcej, niż te 20-30 złotych, które ewentualnie można w nocy zarobić. Ale w Polsce, szczególnie w miejscowościach turystycznych nie ma nic za darmo!

Pijany facet przebrany za niedźwiedzia stojący przy kolejce na Gubałówkę nie odpuści, póki nie zrobimy sobie z nim zdjęcia kosztującego nas później "kilka złotych na piwko dla misia", wkrótce nikt się do nas nawet nie uśmiechnie bez odpowiedniego wynagrodzenia. Tylko, że Polska to nie jest Egipt czy inny kraj trzeciego świata, w którym za wszystko trzeba dawać bakszysz. Tam to nakazuje kultura i religia, że biedotę należy wspomagać – w Polsce biedotą jest większość społeczeństwa!

Polskie "autostrady" do piekła

W Polsce przejechanie 61km z Katowic do Krakowa kosztuje 13,5zł. Wychodzi 21gr za kilometr – drożej niż koszt paliwo! Paradoks niespotykany w całym świecie! Gdyby podzielić koszt przejazdu przez prawdziwą ilość kilometrów, na których nie ma remontów, ograniczeń prędkości, korków, to do około 50 groszy wzrosłaby cena za przejechanie kilometra pełnoprawnej autostrady, na której można się rozpędzić do przepisowej prędkości 130km/h. Ponad złotówkę na minutę! Zarabia ktoś tyle?!

Państwo buduje autostrady, oddaje je później za darmo różnego typu Kulczykom i innym "holdingom". Owe firmy jedyne co robią, to ustawiają tam punkty poboru opłat i ssą nasze pieniądze. A gdy okazuje się, że jeździ za mało aut, to żądają od państwa rekompensaty za darmowe przejazdy ciężarówek – ot tak, 300mln rocznie dla samej Autostrady Wielkopolskiej.

Polskę i polskich kierowców na to wszystko stać, a Niemcy powiedzieli NIE! Nie po to raz zapłaciliśmy za budowę autostrad, byśmy mieli za nie płacić ponownie jeżdżąc nimi – i mimo wielokrotnych prób wprowadzenia opłat dla osobówek, kierowcy mają tak dużą siłę przebicia, a obywatel jest tam na tyle szanowany, że żaden Bundestag się nie odważy wprowadzić odpłatności.

A my, Polacy płaciliśmy za nieistniejące autostrady już dwukrotnie - w podatku drogowym, a następnie w podatkach wliczonych w ceny paliw. Zapłacimy wkrótce w winietkach, a następnie po raz czwarty za to samo – w punkcie poboru opłat. W Polsce za chwilę będziemy płacić za przejazd trasami szybkiego ruchu, za wjazd do centrów miast, za przejazd mostami, tunelami.

"Podatek od marzeń" droższy o 50%

Nawet gra w Lotto jest obecnie tylko dla najbogatszych. W październiku 2009 cena losu wzrosła o 50% (z 2zł na 3zł) podczas, gdy wygrana o zaledwie 25% (z 1,6mln na 2,0mln). Kilka lat temu już za 1,25zł można było wygrać przynajmniej 1milion złotych, a teraz za te 3zł mało kto wygrywa te 2mln. Ludzi gra coraz mniej, wpływy do Totalizatora zmalały diametralnie. O co tu chodzi? Czyżby o to, że gdy cena wzrośnie do tych psychologicznych 5zł za zakład ludzie pójdą do salonów gry i wrzucą te 5zł w automaty pana Sobiesiaka?

W USA los kosztuje 1USD. Na "dzień dobry" bez żadnej kumulacji można wygrać ok. 12mln $. Po kilku kumulacjach można wzbogacić się nawet o ponad 300mln. Za JEDNEGO DOLARA!
Lotto tak przesadziło z tą opłatą, że grają już tylko najbogatsi i nikt nie chce już nawet emitować losowań na antenie telewizyjnej. Dawniej przyciągnięcie do siebie przez jakąś TV losowań Lotto było "kurą znoszącą złote jajka" (w dni kumulacji stawki reklamowe przed losowaniami wzrastały kilkakrotnie). Teraz losowania pokazuje niszowa TVP3.

Obywatelu wracaj do kraju

Nasi rodacy wracający z zagranicy, wymieniający te swoje dolary, euro czy funty na złotówki są w szoku, jak mało w Polsce mogą sobie za nie kupić! Przyzwyczajeni za granicą do markowych rzeczy, do dużych ilości zakupów, do nieprzyglądania się cenom szybko spostrzegają, że za ich 100 euro wózek w sklepie mogą napełnić co najwyżej do połowy, podczas gdy w ich "nowej ojczyźnie" wózek mieliby zapakowany do pełna i to wcale nie w niemieckim Aldim, Lidlu czy w angielskim Tesco.

Wiem, że nie ma nic za darmo. Że każdy chce zarobić. Że za wszystko należy się zapłata. Ale płacąc za wszystko cenę często o wiele za wysoką, chcę dostać to, za co płacę. Kupując nad morzem 100 gramów ryby za cenę, za którą miałbym w sklepie kilogram, chcę RYBĘ, a nie 50% panierki!

Chcę, by ceny paliw spadały tak szybko, jak rosną! Na stacji cena rośnie już chwilę po wzroście ceny ropy na giełdzie w Nowym Yorku, podczas gdy ta ropa przypłynie do Polski dopiero za 2 miesiące! Gdy cena ropy na giełdzie spada, to na stacjach już nikt cen nie obniży. W USA cena w rok spadła z ponad 4$ na 2,5$. Też mogli trzymać wysokie ceny, które i tak nawet w szczycie były 2x niższe niż w Polsce, ale tam obywateli się tak nie "rżnie".

Płacąc horrendalną sumę za 61 km "autostrady" chcę ją przejechać z przepisową prędkością 130km/h w niespełna dwa kwadranse, a muszę się wlec czasem ponad godzinę!

Płacąc podatki chcę widzieć, że idą one na służbę zdrowia, na edukację, na drogi... Oj mój Drogi... NAIWNIAKU!

Topniejące oszczędności autora

autor: Daniel Sen interia.pl

Czy na przykładzie zarobków, miejsca zamieszkania i wydatków na ziemi chrzanowskiej nie jest podobnie? Ile osób zarabia 1200zł na rękę i z tego musi wyżyć utrzymać rodzinę? Nie możliwe? A jednak....