Sezon rowerowy w pełni, wakacje przed nami. Należy więc pamiętać by każdorazowo odpowiednio zabezpieczyć swój rower przed kradzieżą, kiedykolwiek zostawiany jest bez nadzoru.
Warto pamiętać o kilku zasadach, by pewnego dnia nie stracić go z oczu na zawsze. Należy pamiętać, że nie każdy rower kosztuje 500 złotych. Nawet w Chrzanowie na co dzień można spotkać rowerzystów poruszających się na rowerach o znacznej wartości.
Przede wszystkim nigdy nie można zostawiać roweru bez jakiegokolwiek zabezpieczenia. To otwarte zaproszenie dla złodzieja. Wystarczy tylko kilka sekund. A im droższy rower, tym bardziej przyciąga wzrok. W tym przypadku duże znaczenie ma tu zastosowanie powiedzenia "okazja czyni złodzieja".

Podstawowe najtańsze zabezpieczenia mogą nie wystarczyć. Przeciąć prostą linkę dla przygotowanego złodzieja to tylko chwila. Nie ma co liczyć, że ktoś się nim zainteresuje i będzie próbował powstrzymać. Im lepsze (niestety idzie to w parze z dodatkiem droższe) zabezpieczenie, tym większa szansa, że złodziej odpuści nasz rower. Ważne także, jeśli już zapinamy nasz rower, robić to z głową. Zabezpieczenie przeplatamy przez koło, ramę do czegoś co nie zostanie ukradzione razem z całym rowerem. Jeśli jest dłuższe przez oba koła.

Rowerów nie zostawiamy także pod blokiem, na klatce, pod sklepem, w słabo zabezpieczonych piwnicach czy niezamykanym pomieszczeniu gospodarczym na ogrodzie.
Pamiętać należy także, że od dobrze zabezpieczonego roweru odpinamy na czas naszej nieobecności często wartościowe dodatki takie jak licznik, lampki.

Dodatkowym zabezpieczeniem może być np znakowanie roweru. Na dzień 4 czerwca w godzinach od 10.00 – do 14.00 policjanci Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Chrzanowie wspólnie z Chrzanowskim Centrum Rowerowym - AUTOBIKE.COM.PL zapraszają wszystkich chętnych do znakowania rowerów.

Akcja będzie mieć miejsce na Placu Tysiąclecia w Chrzanowie. By móc oznakować rower powinniśmy mieć rachunek zakupu i kartę gwarancyjną z numerem seryjnym roweru. Jeśli właściciel jest niepełnoletni, powinien dodatkowo wziąć ze sobą legitymację szkolną lub przyjść z opiekunem. Znakowanie jest bezpłatne.

Fakt faktem, złodziej zorientuje się, że rama jest znakowana dopiero po fakcie dokonania kradzieży, ale zawsze zwiększa to szansę na odnalezienie roweru. Znakowanie metodą nabijania lub grawerowania numerów może też uszkodzić ramę i nie jest polecane by stosować je w rowerach z najwyższej półki. Przed ewentualnym znakowaniem warto sprawdzić w jaki sposób rama jest oznaczana.

Plakat informacyjny akcji podczas najbliższego weekendu:

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.