Ta piękna wyspa zachwyca swoim urokiem, piaszczystymi plażami i cennymi zabytkami . Przyciąga wielu turystów. Jej stolicą jest tysięczne malownicze miasteczko Rab. Na wyspę można się dostać rejsowym promem lub kursującymi z niedalekich hoteli małymi stateczkami. My do tego Starego Miasta przypłynliśmy takim właśnie stateczkiem.Nasze zwiedzanie zaczęliśmy od ruin kościoła św. Jana. Budowa tej świątyni datowana jest na VII w.Do naszych czasów przetrwała jedynie dzwonnica.Wąskie uliczki Starego Miasta prowadzą nas do katedry W.N.M.P- powstała ona w XII w i była wielokrotnie przebudowywana.Jej obecny wygląd pochodzi z XV w. Już z daleka widać malowniczy kościółek św. Antoniego i zespół klasztorny franciszkanów.Do zabytków miasta Rab możemy zaliczyć mury miejskie oraz loggię obecnie mieści się w niej kawiarnia.Nam jednak najbardziej spodobał się kościół św. Justyny.Przy tej świątyni jest wieża z 1572 r. Sam kościół jest renesansowy. To prastare miasto ma wiele pięknych zabytków. Wśród nich są mieszczańskie pałacyki z XII i XIII w. Na szczególną uwagę zasługuje Palata Dominis, którego ozdobą jest portal Nimira. Z pod tego pałacu udaliśmy się do kościoła św. Krzyża.Kościół ten pochodzi z XIV w. Miasteczko Rab zostało rozsławione przez brytyjskiego króla Edwarda i jego amerykańską żonę Wallis Simpson, tym że kąpali się nago w zatoczce niedaleko miasta ( 30 l. XX w. ). 

Gdy wejdziemy na mury miejskie, są tam punkty widokowe z których rozciąga się wspaniała panorama na miasto.

Miasto Rab nie bez przyczyny nazywane jest muzeum pod gołym niebem.Ciekawostką jest,że w tym mieście , 7 z 10 kościołów jest czynne.

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.