Egipt, to kraj o którym zawsze marzyłam, to kraj piramid, świątyń, skarbów faraonów, bogów i tajemniczych kolosów.

Egipt to kraj mórz w kolorze turkusowym, wspaniałych raf koralowych oraz gorących piasków pustyni.

I wreszcie Egipt pachnący korzeniami, olejkami eterycznymi, tytoniem i zapachem ulatującym z sziszy - fajki wodnej. Egipt to hieroglify - " święte znaki " - najwcześniejszego rodzaju pisma starożytnego Egiptu.

Będąc w Egipcie, wszędzie napotykałam miejsca i nazwy znane z jego barwnej przeszłości, historii i filmu. Kair i Giza, Luksor i Tutenchamon, Aleksandria - Kleopatra i Antoniusz, Ramzes Wielki i Abu Simbel.

Egipt  i Ni l -  odwieczny cud tego kraju. Nil, to krew w żyłach Egiptu, płynący tutaj przez 1000 km, od Abu Simbel do Kairu. Jego brzegi okalają wąskie soczysto-zielone pola uprawne, był i jest życiodajną arterią Egiptu, źródłem żywności.

Grecki historyk Herodot - nazwał Nil  " boskim darem"  tego kraju. Egipt to kraj lotosu.

Swoją 18-to dniową podróż po Egipcie zaczęłam od stolicy najstarszej cywilizacji na świecie kosmopolitycznego Kairu.

Tutaj bieda dotyka bogactwa, mieszają się różne religie, style życia, domy z gliny z drapaczami. Dzisiejszy Kair to największe miasto islamskie, zamieszkały przez 18 mln ludzi.

Kair pochwalić się może wieloma wspaniałymi zabytkami, wzniesionymi w różnych epokach i przez różne narodowości. To miasto tysiącletnich meczetów i o wiele starszych kościołów koptyjskich.

 

Giza, słynna z piramid. Zawsze myślałam, że grobowce faraonów wznoszą się na pustyni. Niestety wyłaniają się zza biurowców, hoteli. Kair i Giza rozrastają się w bardzo szybkim tempie, w niedługim czasie otoczą piramidy całkowicie.

Nie można pominąć pół-człowieka , pół-lwa, wyrzeźbionego w skale - tajemniczego Sfinksa.

Aleksandria - miasto królowej Kleopatry, prof. K. Michałowskiego,Biblioteki  Aleksandryjskiej, i cmentarza,  gdzie leżą polscy żołnierze z II Wojny Światowej.

Teraz tylko bilet i z Kairu jedziemy do Asuanu, około 1000 km - do " Bramy Czarnej Afryki".

Asuan - Kamieniołomy Królowej Hatszepsut,Tama Asuańska, File, Elefantyna,Wyspa Bananowa.

Rejsy feluką, I katarakta na Nilu, Wyspa Kitchenera.

Abu Simbel - świątynia Ramzesa II Wielkiego i jego małżonki Nefertari.

Kom Ombo - świątynia krokodyla Sobka, Edfu - świątynia Horusa.

Luksor, czyli dawne starożytne Teby, zwane  " miastem stu bram ". Nil ta najdłuższa rzeka świata, dzieli miasto na dwie części. W zachodniej  - miasto umarłych, Dolina Królów i wschodniej, Karnak , Luksor, Świątynię Hatszepsut, Kolosy Memnona.

Egipt , to wytwórnie papirusów, alabastru, dywanów, perfum i suków.

Spacer po arabskim suku / targu/ jest wspaniałą przygodą, ale  czasem i męczarnią.Wąskie, kręte  uliczki, wypełnione zapachami cynamonu, imbiru, ziół , szafranu. Tutaj możesz napić się karkade - herbaty z hibiskusa, kawy lub zapalić sziszę. Czas płynie bardzo powoli, unosząc gdzieś daleko troski. Jesteś zapraszana, nagabywany do zakupów. Na sukach sklepowi naganiacze machają rękami, pokrzykują, namawiają do sklepu i zagadują skąd jesteś  - pytając "Rosyja"? na zaprzeczenie , niemal bezbłędnie odpowiadają  " Bulandija" - Polska. Potem klasztory koptyjskie.

Hurgada, miasto może nie jest zbyt piękne, ponieważ cały czas jest w rozbudowie, ale to co jest najwspaniajsze - widoki , oglądane pod powierzchnią wody. Wokół hoteli bardzo dużo ciekawej roślinności  oraz palm.

Synaj z  Górą  Mojżesza i  Klasztor  św.Katarzyny i Krzak Gorejący.

Tutejszy klimat nie sprzyja roślinności, ale gdy mają trochę wilgoci lub wody,  to zakwitają kwiaty lotosu w ciągu kilku godzin .

Zobaczyłam Egipt, jestem nim oczarowana, chciałabym tutaj jeszcze wrócić, ale jest tyle wspaniałych miejsc na świecie .........

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.