Zawsze marzyłam, aby zobaczyć magiczny zakątek świata, ulubione miejsce artystów i marzycieli - Wenecję. Tylko w Wenecji zobaczymy uliczki poprzecinane kanałami i motorówki zamiast samochodów. Kościoły, pałace i domy zbudowane są na ponad stu wyspach, pośród laguny, tworzą unikalny zespół zabytków.Plac i Bazylika św. Marka, to najsłynniejsze miejsca w Wenecji.Bazylika powstała w 828 r w celu pochowania relikwii św. Marka, które zostały przywiezione przez kupców weneckich.Jest taka legenda, że podróżujący do Rzymu Marek, zatrzymał się przy lagunie, wtedy pokazał mu się anioł i powiedział takie słowa: Pax Tibi Marce Ewangelista Meus -Marku to będzie miejsce twojego pochówku. Św. Marek jest patronem Wenecji, zaś skrzydlaty lew to symbol św. Marka Ewangelisty. Świątynia była wielokrotnie przebudowywana. Nad wejściem do bazyliki jest kwadryga z czterema końmi- przywieziono ją z Bizancjum- jednak to są tylko kopie bo oryginału są w muzeum.Gdy jednak wejdzie się do środka sprawia wrażenie jednolitej. Wnętrze bazyliki, kapie złotem,jednak najcenniejszym zabytkiem sztuki bizantyjskiej jest " Złoty Ołtarz ". Niedaleko bazyliki jest Pałac Dożów - to dawna siedziba Dożów i Rządu Wenecji.Budowla była wielokrotnie przebudowywana powstała w 814 r . Obecnie Pałac Dożów ma wygląd renesansowy i unikatowe arkadowe loggie. Zabytkiem, który warto zobaczyć w Wenecji jest most Rialto.


To najstarszy most w mieście nad Kanałem Grande. Jednak najsłynniejszym z zabytków Wenecji jest most Westchnień.Swą sławę zawdzięcza XIX w pisarzom. Miasto o długiej i ciekawej historii. To w Wenecji odbywa się słynny na cały świat karnawał.Na Lido jest znany festiwal filmowy, na którym są rozdawane Lwy Weneckie jako nagroda.


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.