Już niebawem, bo końcem stycznia, na dużych ekranach pojawi się gratka dla kinomanów, którzy zachwycili się The King's speech, filmem o tytule (dość niefortunnie moim zdaniem) przetłumaczonym na Jak zostać królem.

Mowa będzie o filmie W.E. w reżyserii... Madonny. W.E. przedstawi nam kulisy kryzysu, w następstwie którego królem Anglii został Jerzy VI. Opowie historię romantyczną i smutną zarazem. Historię na ogół nieznaną polskiemu odbiorcy. Historię jednego z większych skandali i jednocześnie jednego z najpiękniejszych moim zdaniem romansów XX wieku. Historię kobiety i jej mężczyzny, który w imię miłości poświęcił niemal wszystko: pozycję, rodzinę, ojczyznę, tron.

Bohaterami W.E. są król Anglii Edward VIII i wybranka jego serca, Wallis Warfield.

Edward urodzil się w czerwcu 1894 roku, jeszcze za panowania swojej prababki, królowej Wiktorii. Jego rodzicami byli poźniejsi król Jerzy V i królowa Maria. Nadużyciem byłoby stwierdzenie, że wczesne dzieciństwo Edwarda było szczęśliwe. Wychowywany był, zgodnie z panującą ówcześnie wśród wyższych sfer modą, przez niańki. Jedna z nich znęcała się nawet nad małym Edwardem, szczypiąc go boleśnie przed każdym spotkaniem z parą królewską, w wyniku czego płaczące i krzyczące dziecko było niemal natychmiast wraz z niańką odsyłane.

Po śmierci królowej Wiktorii w 1901 roku, Edward oddany został pod opiekę dwóch wychowawców, którzy odpowiedzialni byli za jego edukację do trzynastego roku życia.

W późniejszych latach Edward rozpoczynał naukę w szkołach marynarki w East Cowes i Dartmoor, jednakże gdy w 1910 roku jego ojciec wstąpił na tron brytyjski, jasnym stało się, że Edward będzie następcą. Otrzymał tytuły Diuka Kornwalii i Księcia Walii i, jako przygotowanie do pełnienia przyszłej funkcji, przeniesiono go do college'u w Oksfordzie, do czego, zdaniem biografów, Edward nie był intelektualnie przygotowany i szkołę opuścił bez uzyskania formalnego wyższego wykształcenia.

Po wybuchu I Wojny Światowej wstępuje do armii i choć oficjalnie odmówiono mu wysłania na linię frontu, wielokrotnie udaje mu się tam dostać. Wojenna przeszłość owocuje rosnącą popularnością wśród weteranów i nadaniem mu Krzyża Wojskowego.

Lata dwudzieste i trzydzieste to pasmo romansów (również z mężatkami) i narastających wokół osoby księcia kontrowersji. Po wizycie w Australii wypowie się w ten sposób o Aborygenach:

Są oni najniższą formą człowieczeństwa i najbliżej spokrewnioną z małpami.

Jego wygląd - uważany był za przystojnego, wypowiedzi, sposób bycia i pozostawanie w stanie kawalerskim sprawiły, że Edward stał się celebrity swoich czasów.

W okolicach roku 1934 poznaje Amerykankę Wallis Warfield Simpson, żonę angloamerykańskiego biznesmena.

Wybucha między nimi płomienny romans, nieakceptowalny dla króla ani dla rządu. Dochodzi do tego, że kochankowie śledzeni są przez tajny wydział policji, a ich poczynania są skrzętnie raportowane.

Sprawy komplikują się bardziej, gdy w roku 1936 umiera Jerzy V i Edward wstępuje na tron jako król Edward VIII.

W lecie tego roku, Edward i ciągle zamężna Wallis udają się w rejs po Morzu Śródziemnym. W październiku do opinii publicznej docierają sygnały, że Edward zamierza poślubić Wallis gdy tylko zakończą się formalności rozwodowe.

W listopadzie dochodzi do rozmowy króla z premierem Wielkiej Brytanii, Stanleyem Baldwinem, podczas której król przedstawia swoje plany małżeńskie względem Wallis Simpson. Premier informuje króla, że małżeństwo z rozwódką jest niemożliwe do zaakceptowania przez kościół anglikański (król jest głową tego kościoła) a naród nie będzie tolerował rozwódki jako królowej. Edward proponuje więc, aby pomimo poślubienia króla, Wallis nie otrzymała tytułu królowej. Również i ta propozycja nie spotyka się jednak z uznaniem rządu Wielkiej Brytanii ani rządów terytoriów zamorskich, takich jak Kanada, Australia, Południowa Afryka. Edward zmuszony jest wybierać pomiędzy koroną a małżeństwem z Wallis.

Wybiera to drugie.

W nocy 11 grudnia 1936 roku, we wzruszającym radiowym przemówieniu do narodu mówi:

Nareszcie wolno mi zabrać głos we własnej sprawie. Nigdy nie było moim zamiar ukrywanie czegokolwiek, ale wcześniej prawo nie zezwalało mi na wypowiedzenie się.

Kilka godzin temu złożyłem urząd króla i cesarza i teraz, gdy zastąpił mnie mój brat, diuk Jorku, w swoich pierwszych słowach muszę zapewnić go o mej wierności. To czynię z całego serca.

Znacie powody, które zmusiły mnie do zrzeczenia się tronu. Pragnę jednak, abyście zrozumieli, że gdy podejmowałem tę decyzję, nie zapomniałem o państwie ani o imperium, którym jako książę Walii i ostatnio jako król, starałem się służyć przez ostatnie ćwierćwiecze. Musicie uwierzyć mi, że uznałem za niemożliwe dźwiganie ciężaru odpowiedzialności i wypełnianie obowiązków króla tak jak chciałbym to robić, będąc pozbawionym wsparcia kobiety, którą kocham.

Chcę Was również zapewnić, że decyzja którą podjąłem była tylko i wyłącznie moją własną. Druga najbardziej zainteresowana osoba, do końca probowała nakłonić mnie do wybrania innego rozwiązania.

Tę najpoważniejszą w moim życiu decyzję podjąłem mając na uwadze wyłącznie to, co w ostateczności będzie najlepsze dla wszystkich.

Tłumaczenie własne

 

Edward i Wallis pobrali się 3 czerwca 1937 roku i byli razem aż do śmierci Edwarda w 1972 roku.

Wallis nie została nigdy zaakceptowana przez rodzinę królewską. Przeżyła męża o czternaście lat i została pochowana u jego boku jako „Wallis, księżna Windsoru”.

Historia ich życia mogłaby posłużyć za kanwę przynajmniej kilku scenariuszy rodem z Hollywood.

Na podstawie "The Oxford History of Britain" i Wikipedii.