Dziś rano w mojej skrzynce pojawił się mail, który w polu nadawcy miał PKO BP (nie mam tam konta), od razu wydało się to podejrzane.

Temat: PKO BP - Bardzo Ważne!!

I choć mail śmierdzi na odległość (choćby dzięki polu do kogo mail jest kierowany - w tym przypadku Undisclosed-recipients czyli ktoś wysyła jako kopia ukryta do przykładowo tysięcy osób nie podając oficjalnie żadnego maila). W takim przypadku warto najechać myszką na link podany na samym dole rzekomo kierujący nad bo serwisu banku.

 

Jak widać adres do którego przejdziemy jest fałszywy i nie jest oficjalnym adresem PKO BP więc na tym etapie większość użytkowników powinna zakończyć dochodzenie i usunąć maila (ewentualnie poinformować znajomych żeby się nie dali nabrać).


PS. jeżeli używasz programu pocztowego w którym nie można podejrzeć w tak prosty sposób linku zmień go natychmiast dla swojego bezpieczeństwa na np Mozilla Thunderbird.

Ale zajrzyjmy co jest na tej stronie ;)

 

Strona bardzo przypominająca wyglądem oficjalną stronę logowania PKO BP.

Jesteśmy proszeni o podanie danych swojej karty, kodu CCV2, ważności a nawet PINu, dzięki czemu bez problemu pozbędziemy się w bardzo szybkim czasie wszystkich pieniędzy znajdujących się na naszej karcie kredytowej. 

Nie daj się nabrać, usuwaj takie maile natychmiast, bądź czujny, informuj swoich znajomych o takich przypadkach.

Pamiętaj!

  • Zawsze sprawdzaj adres na pasku adresu w przeglądarce.
  • Pamiętaj, że bank nigdy nie wymaga podawania takich danych! P
  • ołączenie musi być również szyfrowane, czyli adres strony powinien się zaczynać od https:// a wtedy po kliknięciu (w przypadku używania przeglądarki Firefox) w ikonkę lub napis po lewej stronie adresu otrzymujemy informacje do kogo należy ten certyfikat bezpieczeństwa, kto go wydał, zweryfikował itp.

 

Jeżeli Twój znajomy ma konto w banku PKO BP przekaż mu link z tym artykułem by czasem nie dał się nabrać i stracić wszystkie pieniądze na karcie kredytowej.

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze   
0 #1 tomasz jeska 2010-01-18 13:29
No dokładnie, ale najgorsze jest to, że kiedyś ludzie na 100 razy idiotyczniejsze go maila BZ WBK (keny.org/mail-od-pseudo-bz-wbk) się łapali i sporo z nich podało im swoje dane. Lepiej ostrzegać znając podejście większości ludzi do bezpieczeństwa w sieci :D

PS. dostałem na drugiego maila taką samą treść więc widać, że wysyłka masowa.
Cytować
0 #2 Ancyśka 2010-01-18 18:02
Faktycznie strona bardzo podobna...a co do inteligencji ludzi:D ostatnio stałam w bufecie a za mną grupka znajomych i chcąc nie chcąc słyszałam ich rozmowę. A brzmiała mniej więcej tak:

dziewczyna do kolegi: poszedłbyś do bankomatu wybrać mi kasę
chłopak: ale teraz?
dziewczyna: no teraz, idź bo mnie się nie chce mój pin to 0404
chłopak: a co jak pomylę?
dziewczyna: 0404 łatwy nie pomylisz
dała mu kartę i poszedł...a ja stałam w szoku nie wierząc w głupotę tej dziewczyny.

Nie jestem w stanie pojąc jak można być taką lekkomyślną osobą...jej pin w kolejce słyszałam nie tylko ja...wystarczy w odpowiednim momencie poczęstować się jej kartą i blondyneczka zrobi papa pieniążkom.
Heh kolor włosów w tym przypadku to raczej nie przypadek.
Dlatego wcale mnie nie dziwi, że ludzie nabierają się na takie maile(a zwłaszcza osoby starsze)Może to brutalne, ale jestem zwolenniczką hasła, że za głupotę trzeba płacić.
Cytować
0 #3 tomasz jeska 2010-01-18 18:14
W tym przypadku osoba tzw popyrtana też może dać się nabrać. Głupota głupotą ale w takim przypadku cierpi też na tym bank i jego wizerunek bo dla nich zostaną oszukani bez bank, koniec tematu i kropka.

Co ciekawe prawdopodobnie jako piersi podaliśmy taką informację (przynajmniej na podstawie blip.pl)
http://blip.pl/tags/pko - po ch24 pojawiły się dopiero inne serwisy
;-)
Cytować
0 #4 Ancyśka 2010-01-18 20:32
No fakt, że wizerunek na tym cierpi, ale chyba poza informowaniem klientów o tym żeby nie podawać nikomu haseł i pinów to chyba niewiele mogą zdziałać niestety.
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.