8 września, w święto Narodzenia NMP, i dzisiaj w niedzielę, w Sanktuarium Matki Bożej w Płokach odbywają się uroczystości odpustowe.

Uroczysta suma odpustowa pod przewodnictwem ks. Infułata prof. dr. hab. Jana Macieja Dyducha została odprawiona o godz.11.30. We mszy św. polowej uczestniczyli przedstawiciele władzy lokalnej oraz licznie zgromadzeni wierni parafii w Płokach oraz sąsiednich.

Pielgrzymowanie do Matki Bożej Płockiej, patronki rodzin robotniczych, sięga odległych czasów.
Od średniowiecza dążyły do położonego na skale kościoła pielgrzymki okolicznej ludności górniczej w celu nawiedzenia znajdującego się w nim, pochodzącego z XV w. obrazu Najświętszej Maryi Panny, trzymającej Dzieciątko Jezus na ręku.


Sługa Boży, ksiądz Michał Rapacz (1904-1946), zamordowany 11 maja 1946 roku w lesie w pobliżu kościoła. Sprawców mordu nie wykryto, a śledztwo umorzono. Obecnie trwają czynności związane z kanonizacją księdza Rapacza.


W czasie odpustu tradycyjnie już przygrywa orkiestra dęta z Ciężkowic.

Wieniec ofiarny z koła Gospodyń z Płok

Wieniec z koła Gospodyń z Czyżówki

W odpust w parafii w Płokach nie może zabraknąc setki kramów z zabawkami, słodkościami, balonami, sercami z piernika, cukrowej waty i całej tej kolorowej, jarmarcznej oprawy, której już w niewielu miejscach można spotkac.

Uroczystości odpustowe zostaną zakończone pokazem sztucznych ogni po Apelu Jasnogórskim o godzinie 21.