Wielka PGNiG Parada Smoków to jedna z największych i najpiękniejszych imprez plenerowych w Krakowie, organizowana przez teatr Groteska, w tym roku we współpracy z Norwegią.4 czerwca 2011 r. ulicami miasta już po raz jedenasty przeszło ponad 40 stworów nawiązujących do mitologii norweskiej. Wśród nich był smok z Trzebini, przedstawiał drakkar Odyna. Drakkary to największe i najdłuższe łodzie wikingów, których dzioby wieńczyły smocze głowy. W naszej łodzi ozdobionej tarczami stał Odyn, najważniejsze bóstwo Wikingów, z krukami na ramionach. Przyciągał uwagę widzów imponującymi rozmiarami, za nim łopotał na wietrze biało-czerwony żagiel. Drakkar otaczały córki Odyna, Walkirie oraz dzielni Wikingowie. Wielka parada rozpoczęła się pod Wawelem, przeszła ulicą Grodzką, aż wreszcie dotarła na Rynek witana przez tysiące krakowian i turystów. Trzebiński smok bardzo się wszystkim podobał, cały czas towarzyszyły nam oklaski, błyskały flesze aparatów, nakierowane były na niego obiektywy kamer. Dzieciom podobały się stroje Wikingów i Walkirii, wielkim powodzeniem cieszyły się zdjęcia w hełmie i włócznią w ręce. Szczególną atrakcję stanowiły kolorowe dymy buchające z nozdrzy i pysków gada.Smok został zaprojektowany przez nauczycielkę SP 6 w Trzebini  Dorotę Szydłowską. W realizacji projektu wzięli również udział: nauczycielka  Karolina Kowalczyk oraz Dariusz Bury i Tomasz Piszczek.Teatr Groteska przeznaczył na wykonanie smoka 500 zł, toteż rozmach przy jego projektowaniu i tworzeniu był możliwy tylko dzięki wsparciu finansowemu licznych sponsorów.Tworzenie smoka i uczestnictwo w paradzie było wielkim przeżyciem dla dzieci, dla nauczycieli ciekawym wyzwaniem. Trzebiński smok brał udział w prestiżowej imprezie, promował nasze miasto, świetnie się prezentował i na pewno na długo pozostanie w pamięci krakowian.

 Tekst: Dorota Szydłowska Zdjęcia: Karolina Kowalczyk


 

Komentarze   
0 #1 tomasz jeska 2011-06-08 18:30
Do bloga jest dodane dużo zdjęć. Wieczorem lub jutro rano powinny się dobrze wyświetlać (jak autor poprawi wpis). Zachęcam do obejrzenia w późniejszym czasie.
Cytować
0 #2 + 2011-06-10 03:16
Impreza ogólnie koszmarna. Dużo hałasu, dużo kiczu. Promocja? To, co w Krakowie piękne, jest w tym dniu zawrzeszczane, zakrzyczane i przysłonięte przez nieco podstarzałych i ... zdziecinniałych amatorów zwierząt, których w przyrodzie darmo szukać...
Cytować
0 #3 71Tomasz 2011-06-10 13:32
Nie zgadzam się z moją przedmówczynią. Jeżeli tak sobie ceni ciszę i ,,klymat"Krakow a zawsze może odwiedzać to miasto pod koniec listopada gdy turystów prawie nie ma ,a mgły snują sie leniwie po plantach.W miesiacach wiosennych i letnich na rynku codziennie odbywają sie przeróżne imprezy-i to tez jest specyfika tego miasta.Wiem co piszę bo jestem Krakusem.A parada smoków wpisuje sie w coś co przedmówczyni przemilcza-Świe to Miasta Krakowa (3-5 czerwiec).Krakó w odwiedza wtedy sporo gości specjalnie na te okoliczność.Coś mi sie zdaje ,że przez panią przebija bezinteresowna zawiść.Może lepiej żeby Trzebinia kojarzyła sie tylko z przemysłem i degrengoladą środowiska.A wszystkie próby odwrócenia tej powszechnej świadomości zostały zablokowane.Kto ś tu ma kompleksy..Pozd rawiam.
Cytować
0 #4 fan 2011-06-11 01:41
świetne zdjęcia!
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.