" Dobrze jest urodzić się w małym kraju, gdzie przyroda jest ludzka, na miarę człowieka, gdzie w ciągu stuleci współżyły różne języki i religie. Mam na myśli Litwę, ziemię mitów i poezji ". - Czesław Miłosz

Litwa, to niewielki kraj o ogromnej tradycji historycznej i kulturowej. Kraj lasów, łagodnych wzniesień, równin, strumieni, rzek  i  4000 jezior.

Przez wiele wieków związana wspólną historią z Polską. Stolicą  Litwy jest Wilno - muzeum pod otwartym niebem, kościoły, cerkwie, wieżyczki, zamki to jego eksponaty. K.I.Gałczyński w wierszu z 1935 r pisze : " Jest tajemnicze Wilno, pomarańczowo zielone ..." Wilno, to tajemnicze, magiczne miejsce, Ostra Brama z cudownym Obrazem Matki Bożej, kościół św. Ducha z oryginalnym obrazem Miłosierdzia Bożego, cmentarz na Rossie.....

Nie o Wilnie chcę pisać, ale o Trokach, bo.... " Bo być w Wilnie, a nie znać Trok, to tak jak być w Rzymie i papieża nie widzieć " - to słowa Edwarda Pawłowicza.

Troki, faktycznie,to wyjątkowe miejsce niczym Wenecja zbudowana na wodzie, otaczają je cztery jeziora : Galwe, Łuka, Tatarskie, Bernardyńskie.Troki to dawna stolica Litwy, w której Wielki Książę Litewski Giedymin zbudował zamek obronny.

 

Troki oddalone są od Wilna o około 28 kilometrów. Na jeziorze Galwe rozrzuconych jest około 20 wysp i wysepek.

Syn Giedymina - Kiejstut zaczyna budować drugi zamek na wyspie,  na jeziorze Galwe.

Zamek w Nowych Trokach - został zbudowany na trzech wyspach połączonych z sobą dębowymi kłodami.

Kiedy Kiejstut ginie skrytobójczo w walce o tron, budowę  zamku kończy jego syn Witold.

Witold podobnie jak i jego ojciec,  ponad wszystko umiłował Troki. Zamek w  Trokach jest jedyny, unikatowy, przepiękny. Każdy kto tu przyjedzie, przenosi się w inne czasy , czasy Witolda, Kiejstuta, Giedymina, Jagiełły.

 

Książę Witold to wielki bojownik i namiestnik Jagiełły, za jego czasów Litwa sięgała od Morza Bałtyckiego do Morza Czarnego.

Z jednej z wypraw z nad Morza Czarnego przywozi około  400 rodzin karaimskich i tatarskich. Osiedla ich w Trokach i wzdłuż granicy litewskiej.

Za wierność, posłuszeństwo oraz wielką dzielność w bojach, Karaimowie otrzymują od Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda - prawa i ziemię na własność.Tutaj rozwijają i podtrzymują swoje tradycje, obyczaje, kuchnię.

 

Karaimowie, budują swoje świątynie, które nazywają kanessami.  Kanessa  - częściowo przypomina meczet muzułmański. Kiedy wchodzi się do kanessy należy zdjąć obuwie, podłoga wyłożona jest dywanami.Karaim dokonuje częściowej ablucji - tzn. myje tylko ręce, aby z czystymi  rękami i czystą duszą mógł stanąć przed Bogiem. W kanessie ołtarz skierowany jest na wschód na Ziemię Świętą. Po obu stronach ołtarza znajduje się  10 Przykazań Bożych.Karaimowie nie uznają Koranu,Talmudu, jedynie Stary Testament. Trochę jest to skomplikowane, lecz nie dla Karaima. Wystrój kanessy jest bardzo skromny, zarówno zewnętrzny jak i wewnętrzny.

Trocka kanessa pochodzi z  XVIII w. Cóż to za religia  - karaizm, otóż jest to odłam judaizmu z elementami islamu, który wyodrębnił się w VII w wśród Żydów mieszkających w Mezopotamii.

Każdy Karaim starał  i stara się zbudować dom dla swej rodziny, dom niezwykle kolorowy, drewniany i bardzo charakterystyczny. Zawsze trzy okna tego domu skierowane są na ulicę - jedno okno przeznaczone jest dla Boga, drugie dla Księcia Witolda a trzecie dla domowników.

 

Karaimowie pielęgnują swoje tradycje m.in.narodową kuchnię, a specjałem są kibiny.

U Karaimów, wtedy panna jest gotowa, by iść za mąż, jeżeli bezbłędnie udają się jej kibiny.

  

Jest to rodzaj pierogów z półkruchego ciasta, wielkości damskiej dłoni, nadziewane bardzo drobno krojonym mięsem wołowym lub baranim, cebulą , mocno przyprawione pieprzem,  solą i pieczone w piekarniku.

Kibiny są przepyszne, palce lizać !  nie używa się widelca i noża ,należy je jeść rękami.Będąć w Trokach należy spróbować tej potrawy jest wyjątkowa i bardzo osobliwa i nigdzie indziej niespotykana.

Będąc w Trokach należy pójść do zabytkowego kościoła Nawiedzenia NMP, został ufundowany przez Księcia Witolda w 1409 roku. W ołtarzu głównym obraz Matki Bożej Trockiej.

Błękit jezior, czerwony zamek, bardzo kolorowa zabudowa karaimska, doskonałe kibiny, sprawiają, że  Troki to wspaniałe, unikatowe, zabytkowe i niezwykle piękne miasto, które należy zobaczyć na litewskiej ziemi.

 

 

 

Komentarze   
0 #1 urszula 2010-03-01 22:34
Byłam w Trokach 12 lat temu w czasie Świąt Wielkanocnych. Wiele świeżo poślubionych par przybywa tam na sesje fotograficzną. Na Litwie panuje ciekawy zwyczaj weselny, pan młody powinien przenieść przez most panią młodą. Właśnie w trakcie pobytu na zamku obserwowałam wielu młodych jak przenosili na rękach swoje co poślubione żony, na jednym ze zdjęć powyżej widać, że most jest dość długi,trochę muszą się panowie zmęczyć :-)
Cytować
0 #2 Bożena 2010-06-09 17:31
:-)piękne miejsce, polecam wszystkim
Cytować
-1 #3 Maria 2013-02-08 08:03
Byłam w Trokach, pięknym mieście kilka lat temu.Jestem ciekawa czy żyje ten przemiły pan- karaim, który opiekował się swoją świątynią. Bardzo proszę jeśli ktoś wie coś o losach tego człowieka niech odpisze.Urzeczo na Litwą i zafascynowana jej historią -Maria.
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.