Ogólnopolska akcja świątecznej pomocy pod hasłem Szlachetna Paczka realizowana jest od 2001 roku przez Stowarzyszenie Wiosna. W Szlachetnej Paczce darczyńca wspomaga konkretną rodzinę lub osobę wybraną przez wolontariuszy. Osoba lub grupa osób, która zamierza sporządzić paczkę wybiera z dostępnej listy rodzinę i robi dla niej paczkę z produktami, które są najbardziej dla niej potrzebne. Następnie paczkę trzeba dowieźć do miejsca skąd paczka dotrze do potrzebujących. Jakie są potrzeby tych osób? - duże i bardzo duże. Są to ludzie  niepełnosprawni, obłożnie chorzy, rodziny wielodzietne, osoby starsze i samotne. Jedna osoba lub rodzina nie dostanie dwóch paczek, dlatego ważne jest aby paczka w miarę spełniła oczekiwania i potrzeby rodziny. Najlepiej więc aby paczkę sporządziła grupa osób.
Musiałam zrobić dłuższy wstęp, bo chociaż dużo ostatnio się mówi w mediach o tej akcji, nie wszyscy może orientują się na czym akcja dokładnie polega od strony organizacyjnej. Zwracam się do wszystkich którzy zechcieliby wesprzeć tą akcję o zgłoszenie chęci wzięcia w niej udziału. Czasu zostało niewiele, akcja trwa do 10 grudnia. Sprawdzałam na liście oczekujących pomocy, są jeszcze osoby z okolic Jaworzna (nie ma z Chrzanowa), tam trzeba by było zawieźć paczkę.

Z osobami chętnymi do pomocy można się umówić i na spotkaniu wybrać odpowiednią rodzinę, pójść razem na zakupy, spakować paczkę i zawieźć do odpowiedniego punktu.


Najważniejsi jednak są darczyńcy, czy są osoby, które przyłączą się do akcji?


Osobiście  zaangażuję się finansowo, mogę zająć się też  zakupami, pakowaniem, zawiezieniem,  udokumentowaniem.