Co roku w trzecią niedzielę września obchodzony na całym świecie jest dzień "środków społecznego przekazu".
Chciałbym się z wami podzielić małymi przemyśleniami. Nasz portal ch24, który jest określany jako społeczno-informacyjny różni się od tych z którymi nie raz porównuje się na forach czy pod artykułami. To nie środek masowego przekazu. Mass media mają to do siebie że coś nadają, odbiorcy odbierają i tyle. Aby samemu coś nadać muszą przechodzić do działów w którym im się to umożliwia, gdzieś na boku, gdzieś na forum ale nigdy na stronie głównej. Są to też media opiniotwórcze. Strumień informacj "atakuje" nas ze wszystkich stron. Czy bierzemy w tym udział? Nie, zostajemy biernymi czytelnikami, widzami, obserwatorami - co najwyżej komentujemy. Co daje nam miejsce takie jak tutaj? Daje nam możliwość dzielenia się informacjami i przemyśleniami, oraz wymianą zdań. Stwarza to także pole do nadużycia, bo przecież można podać błędne bądź fałszywe informacje. Tak to prawda, ale ostatnie spotkanie "na żywo" części użytkowników tego portalu pokazało jak różni i ciekawi ludzie tu przebywają. Można coś robić dla pieniędzy i dzięki temu się z tego utrzymywać. Portal społeczny pokazuje, że można robić coś także z zamiłowania i bez przymusu. Nie miałem w ostatnim czasie możliwości dokończenia dyskusji z jednym z anonimowych userów który zarzucił mi oraz wszystkim piszącym artykuły, blogi, a także Adminowi portalu że dajemy się kupić na konkursie aktywności bądź bierzemy kasę za kopiowanie informacji od innych. Zaś nasze informacje są warte tyle co dziura na chrzanowskim chodniku którą sfotografowałem (czyżbym kogoś rozdrażnił tym artykułem? ;) )
Oczywiście zgadzam się że każdy tutaj komentuje i ocenia. Zgodzić się jednak nie mogę na tego rodzaju pomówienia. Gdyby porównać ogólnopolskie serwisy informacyjne takie jak Wiadomości TVP1, Wydarzenia Polsat, Fakty TVN, ktoś mógłby powiedzieć że pokazują to samo. Może poprostu media te uznały że informacją nr1 w Polsce jest ..... .
Podobnie może nie raz zdarzyć się na naszym portalu. W naszym powiecie działa kilka serwisów informacyjnych. Każdy z nich prowadzą etatowi pracownicy. U nas są to osoby które robią to z zamiłowania, a może znajdą się też tacy którzy tym sposobem będą chcieli nabyć praktyki? Dajmy im taką szansę. Jeśli zdarzy się przypadek gdzie ch24 poda informację jako pierwszy a inni będą tuż za nami to czy oznacza to plagiat? A odwrotna sytuacja? Informacji na rynku jest tyle ile jest, a rynek mediów nawet tych lokalnych jest na tyle duży, że każdy swoje miejsce znajdzie. Ostatecznie i tak czytelnicy i użytkownicy wskażą miejsce na którym lubią przebywać.
Już niedługo serwis ten obchodzić będzie swoje urodziny. Korzystając z okazji chciałbym złożyć najlepsze życzenia i 100lat oczywiście, rzeszy aktywnych Userów i dalszego rozwoju, a także zdrowej konkurencji.