A gorący to temat ostatnio, rozgrzewający wszystkich. Mowa oczywiście o Zakładzie Termicznej Utylizacji Odpadów, zwanej potocznie ,,spalarnią''. Temat do kochania i nienawidzenia. Innej opcji nie ma. Śmieci przybywa prócz z nas, nie ma z nimi co robić. Lokalny Tygodnik ,,Przełom'' ostatnio zastosował sposób tradycyjny radzenia sobie z nimi (wysypisko) na swoim internetowym forum, ale wiadomym jest, że nie jest on doskonały. Potrzebne są nowe rozwiązania, lepsze. Propozycji i kontrowersji jest wiele...

Nawiązuję tutaj do spotkania w Dworku Zieleniewskich, w Trzebini. Zachowuję swą skromną obojętność wobec tego tematu, jako młody mieszkaniec, bacznie z boku obserwuję. Obserwuję i czekam, choć wiem, że nie ma sprawiedliwości, to jednak kiedyś, Matka Natura wszystkim się zajmie. Lepiej od nas.

Poważny problem ze śmieciami, ma także włoskie miasto Neapol. Kraju znacznie lepiej od nas rozwiniętego. Były głośne medialne relacje, że leżą ich tony na ulicach miast. Neapol i całe Włochy zostaną w końcu ukarane. Eksplozywny wulkan - Wezuwiusz, pod którego stopami to się dzieje, w końcu wykona kolejną egzekucję na polecenie Matki Natury. Spalarnia nie będzie tam potrzebna. Segregacja także.

My niestety nie mamy tego komfortu. Nie mamy nad sobą takiego Wezuwiusza, który się w końcu wkurzy na nasze idiotyczne występki. Który kiedyś pokaże wszystkim palaczom śmieci (tym prywatnym zwłaszcza), jak naprawdę się PALI ŚMIECI. Bowiem, największymi śmiećmi na planecie Ziemia, jesteśmy my.

Pewnie wielu z tych hipokrytów mieszkańców, którzy tam protestowali w czasie czwartkowego spotkania i tych będą protestować w przyszłości, radośnie jara sobie śmieci w swoich domkach, w piecykach. Zupełnie niefiltrowany dym puszczają w niebo. Prawdopodobnie wielu z tych hipokrytów mieszkańców pali papierosy, codziennie jarają i orają swoje zdrowie niczym rolnik pole, mają nadzieję, że zakwitnie w nich rak płuc. Do tego pewnie mają w żopie, że ktoś obok nich jest niepalący i palą przy nim, bądź przy swoich dzieciach. Ciekawe ilu z tych mieszańców... znaczy mieszkańców, lubi sobie śmieci wyrzucić w nieprzepisowe miejsce, np. do lasu, bo bliżej? Czy Ci krytykanci są tacy bez grzechu, skoro rzucają słowami i odmowami, jak kamieniami?

Jasne jest, że spalarnia to dodatkowy komin. To taki dodatkowy, duży, drogi piecyk do palenia wybranych śmieci. Konkurencja dla domowych palaczy. A konkurencja się nie lubi. Ale może będzie ktoś, może młodsze pokolenie, które będzie wolało spalarnie, obwarowaną 1001 normami, zamiast 1001 domów, bez norm, które palą wszystko jak popadnie i nie widzą w tym nic złego?

Jest jednak ostateczne rozwiązanie tego problemu. To bomba termojądrowa o mocy 20 megaton. Kula ognia po detonacji takowej, ma kilka km średnicy. Strefa całkowitego wyparowania wszystkiego to około do 50 km od punktu detonacji. Strefa całkowitego i częściowego zniszczenia będzie miała średnicę około 100 km. Będzie to tańsze od spalarni, zutylizuje wszystkie pożyteczne i złe śmieci, w tym hipokryzję, dwulicowość i inne takie odpady, które trawią nasz naród od lat i którymi nieustannie cuchniemy. Potem wyjałowiona Ziemia kiedyś zapuści znowu plony... oby lepsze.

Komentarze   
0 #1 Jakub 2010-04-09 16:41
Przecież to jeleń. Rogacz. Można też to tak interpretować, że ktoś tutaj z tą spalarnią przyprawia mieszkańcom rogi. Dlaczego nie piszesz o socjalizmie, który ludziom przyprawił rogi i doprowadził do sytuacji, gdzie nie ma recyklingu na którym zarabiałyby firmy prywatne? Czyżby chodziło o uzależnienie ludzi od monopolisty? Tym razem jedynie słusznego zakładu powstałego na zasadzie korporacyjnych układów, licencji... korupcjogennych rozwiązań systemowych socjalno-feudal nych, który pobiera opłaty za oddanie odpadu za który już raz się zapłaciło VAT, a który to podatek jest największym oszustwem systemu totalitarnego, bo jego drugie dno nazywa się "karuzela VAT".

Spalanie to nie najlepszy sposób na pozbycie się materii, która nie jest naturalnym tworem przyrody.
Cytować
0 #2 Lucyna 2010-04-09 22:57
Artykuł bardzo mi się podobał. Zgadzam się z Tobą w 100 %, przedstawione przez Ciebie wizje katastroficzne, może w jakiś sposób dotrą do bardziej rozumnych ludzi. Niech każdy sobie odpowie, jeżeli nie taki sposób likwidacji śmieci, to jak jest alternatywa tego rozwiązania?. Wielka szkoda, że nikt nie pamięta i nie zna czasów kiedy chciano budować Elektrownię Jądrową w Żarnowcu, a po 20-tu latach ?.
Cytować
0 #3 Jakub 2010-04-16 01:57
Chciałeś Wezuwiusza?
http://wiadomosci.onet.pl/2156001,12,zamknieta_przestrzen_powietrzna_nad_polnocna_polska,item.html
A może chcesz jeszcze jakiś bliżej?
Cytować
0 #5 j-61 2010-04-21 21:41
do tej pory bylem zdecydowanym zwolennikiem spalarni.Ale ostatnio ogarnely mnie watpliwosci.Oto z okazuje sie ze ta spalarnia pozostawia po sobie znaczne ilosci odpadow toksycznych a poza tym ma ona sluzyc calemu wojewodztwu wiec tych smieci bedzie znacznie wiecej niz z naszego powiatu .Drogi jakie sa kazdy widzi a zwiezienie tych smieci zakorkuje nas calkiem przy i tak olbrzymim ruchu w okolicy .O KAZUJE SIE TEZ ZE MAMIONO NAS WIZJA SUPER NOWOCZESNEJ SPALARNI TAKIEJ JAK W WIEDNIU A CHCE SIE WYBUDOWAC STAROC KTUREGO ODPOWIEDNIK JEST POD WARSZAWA I NIE MOZE SOBIE PORADZIC ZE ZNACZNIE MNIEJSZYMI ILOSCIAMI SMIECI NIZ PLANUJE SIE U NAS . Czyzby oszczednosc ?A moze by tak nasza kochana wladza zapytala mieszkancow?
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.