Pustynia Błędowska to obszar między miejscowościami: Klucze, Chechło, Błędów, o długości ok.10 km, szerokości do 4 km. „Polska Sahara” to największy w Europie obszar występowania piasków śródlądowych. Piaski pustyni odsłaniały się  na skutek opadania wód gruntowych i karczowania lasów pod górnictwo począwszy od XIII wieku. Dawniej na  pustyni obserwowano burze piaskowe i zjawisko fatamorgany. Niestety od lat 50. ubiegłego wieku pustynię obsiano wierzbą kaspijską oraz sosną. Spowodowało to zmniejszenie odkrytych piasków. Południowa część pustyni jest niemal całkowicie zarośnięta.

Spacer został zorganizowany przez Parafialny Uczniowski Klub Sportowy w Młoszowej, a przewodnikiem po Pustyni był Pan Henryk z Kluczy. Zapowiedź spaceru

Widok na pustynię z góry Czubatka 382 m npm w miejscowości Klucze.


Spacer po piaskach pustyni był przyjemny ze względu na umiarkowaną temperaturę i wcześniejsze opady deszczu.

Począwszy od początku XX wieku do dzisiaj, pustynia wykorzystywana była jako poligon. W czasie II wojny światowej była poligonem dla niemieckiej Africa Korps.
Na zdjęciu fragment schronu, ale ten obiekt raczej nie jest historyczny.

Na szczęście dla pustyni trwają prace przy karczowaniu drzew, które mają na celu uchronienie tego unikalnego, pustynnego krajobrazu.Jak widać na zdjęciu poniżej pustynia stanowi też atrakcyjny teren dla quadów i jeepów. Najprawdopodobniej nie jest to legalne.


Przez pustynię przepływa rzeka Biała Przemsza.


Na obrzeżach Pustyni Błędowskiej znajdują się malowniczo położone stawy Czerwony i Zielony.


Pod koniec spaceru pogoda zaczęła się psuć, pomału zaczął padać deszcz.

Pustynia Błędowska to bardzo atrakcyjny teren dla spacerów. Gorąco polecam na weekendowe wypady. W sumie przeszliśmy 14,5 km, zajęło nam  to trochę ponad 3 godziny.