cd.
Spod Koloseum udaliśmy się pod Usta Prawdy.Zgłodnieliśmy po tak intensywnym zwiedzaniu, poszliśmy na pyszną pizzę. Po posileniu się ruszyliśmy na dalsze podziwianie Rzymu i jego zabytków. Nasze kroki skierowaliśmy na Piazza Navona, a na placu tym zobaczyliśmy  jedną z najpiękniejszych fontann Rzymu "Fontannę Czterech Rzek ".Fontanna ta to przykład wspaniałego włoskiego baroku.Z placu ruszyliśmy w stronę Panteonu.Panteon jest obecnie najstarszą budowlą w Rzymie.W jego środku są przepiękne freski.


Obok  Panteonu stoi kolumna Marka Aureliusza.Ruszyliśmy dalej idąc ,w kierunku Fontanny di Trevi.Fontanna ,ta może nie jest piękna, ale bardzo słynna. Wykonali ją: Pietro da Cartona, Bernini i Nicolo Salvi.
Istnieje przesąd,że wrzucając  przez lewe ramię pieniążek do niej, wróci się tam.Naszym zdaniem to naprawdę najpiękniejsza fontanna w Rzymie. Spacerkiem przeszliśmy na jeden z najbardziej charakterystycznych placów, są tam ulokowane wszelkie ambasady min: Polska.Na placu tym znajdują się najsłynniejsze schody, zbudowane przez Francesco de Sanctis.Na szczycie tych schodów,jest kościół Trinita Dei Monti -  to najbardziej imponujący kościół franciszkański w Rzymie. W kościele tym są wspaniałe freski i obrazy.Nasze kroki skierowaliśmy w stronę Bazyliki św. Piotra, po drodze mijając Zamek Anioła.
Góruje on nad Rzymem, tak naprawdę jest to mauzoleum, później przerobione na fortecę.To właśnie w nim umieszczano urny z prochami cesarzy. Z mostu przy zamku widzieliśmy bazylikę.Tak naprawdę przekroczyliśmy próg Watykanu( to odrębne państwo). Plac św. Piotra to najbardziej znany plac w Rzymie.Watykan to najmniejsze państwo na świecie zajmuje o.44 ha. Na placu stoi dumnie bazylika św. Piotra.Patrzyliśmy z podziwem na tą ogromną budowlę.Na jej miejscu wcześniej stała bazylika bizantyjska. Ta piękna bazylika zachwyca. Weszliśmy do środka , na początku bazyliki jest napis.
Uderzył nas także przepych  w jakim wykonano poszczególne posągi . Chodziliśmy po niej jak zaczarowani. W bazylice znajduje się najsłynniejsza " Pieta" dłuta Michała Anioła.Nad głównym ołtarzem rozpostarty jest wspaniały brązowy baldachim ( Bernini ).W świątyni jest wiele pięknych posągów , tym posąg św. Piotra.Chcąc zobaczyć gdzie wybierają papieży udaliśmy się do Kaplicy Sykstyńskiej.Ta wspaniała kaplica, powstała za pontyfikatu Sykstusa VI, śmiało zasługuje na miano "Kaplicy Kaplic".
Podziwialiśmy w niej freski, których autorem był Michał Anioł, można je zobaczyć na ścianach i suficie . W kaplicy tej jeden fresk zasługuje na szczególną uwagę to " Stworzenie człowieka''.

Fragment tego fresku " Palec Boży " .Można kupić jako reprodukcję wszędzie nawet w Polsce.Rzym to wspaniałe miasto, rzeczywiście można powiedzieć, że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu .Swoje piętno odcisnęło na nim wielu cesarzy, królów i papieży.Ma wspaniałą architekturę i wiele zabytków.