Przyjechaliśmy do Rzymu w ciepły letni dzień . To wspaniałe starożytne miasto, ma tak wiele do zaoferowania . Rzym został zbudowany na siedmiu wzgórzach. Jego cennymi zabytkami są min: Fora cesarskie,Panteon,Koloseum czy termy Karakali i Dioklecjana.Miasto zostało zniszczone przez Saracenów, bardzo szybko się jednak odbudowało.Nasze zwiedzanie zaczęliśmy od najmniejszego ze wzgórz Kapitolu.Kapitol, był od zawsze uznawany za ośrodek władzy politycznej.Znajduje się tam plac Campidoglio, na którym stoi dumnie pomnik Marka Aureliusza wykonany przez Michała Anioła.Stoją tam trzy wspaniałe pałace : Pallazo Nouvo,Pallazo dei Conservatorio,Pallazo Senatorio, ten ostatni został zaprojektowany przez Michała Anioła . Gdy powoli schodziliśmy z tego wzgórza zobaczyliśmy Grób Nieznanego Żołnierza, a przed nim pomnik Wiktora Emanuela II - króla Włoch.Obok grobu są Fora Cesarskie.Fora te to olbrzymie place publiczne często, były otaczane portykami, stał tam również pomnik cesarza.
 Cesarze budowali te fora, aby podnieść prestiż miasta . Tych forów powstało kilka min: Augusta, Wespazjana, Nerwy czy Trajana.PodziwialiśmyForum Romanum, które było usytuowane, w dolinie między trzema wzgórzami.


Forum to było ośrodkiem handlu, to tutaj obchodzono święta religijne, wreszczie osądzano przestępców. Niedaleko Forum Romanum są więzienia Mamertyńskie, była legenda,że uwięziono tam św. Piotra.


W Rzymie jest pełno łuków tryumfalnych.Budowali je różni cesarze.Szliśmy dalej w kierunku Koloseum, mijaliśmy wiele unikatowych zabytków związanych ze starożytnym Rzymem.Zbliżając się do niego uświadamialiśmy sobie jak jest ogromny.Koloseum, ta nazwa została przyjęta później , prawdopodobnie w średniowieczu ,wcześniej był to poprostu amfiteatr.Jego budowę rozpoczął Wespazjan, jego zamiarem było oddać ludowi rzymskiemu, to czego go tyran Neron pozbawił, a także aby miasto miało stały amfiteatr. Cesarz Domicjan rozbudował go do obecnych rozmiarów.Koloseum często uszkadzały trzęsienia ziemi . W amfiteatrze odbywały się walki gladiatorów, a także bitwy morskie.