Czerwonym kolorem zaznaczone są koncesje na poszukiwanie gazu łupkowego

Jak donosi Urząd Miasta w Trzebini, poza modernizacją rafinerii region czeka w bieżącym roku kilka ciekawych inicjatyw w temacie surowców i szeroko pojętej energetyki. Na stronie Ministerstwa Gospodarki i Przemysłu RP znaleźliśmy informację, iż największy polski producent i jednocześnie eksporter gazu ziemnego - państwowa spółka PGNiG, podpisała w zeszły piątek list intencyjny w sprawie próbnych odwiertów i poszukiwania gazu łupkowego na terenie...gminy Trzebinia w Małopolsce. W sumie, przemilczana w mediach, transakcja opiewa na ponad 12 milionów złotych, które mają być wydane na koncesję na poszukiwania, wykup gruntów i ewentualne zmiany WZ-tki w sprawie przebiegu przyszłej trzebińskiej obwodnicy. Jest to już siedemnasta koncesja wydana na terenie naszego kraju, który wedle szacunków geologicznych może stać sie potentatem i eksporterem gazu łupkowego, z szacunkową wielkością złóż na poziomie 1.5 do 3 bilonów metrów sześciennych. Poza polskimi firmami (PGNiG i Orlen) w poszukiwania gazu na terenie naszego kraju zainwestowało 8 firm z Kanady i USA, prekursorów tej technologii pozyskiwania gazu. A co to ma wspólnego z naszą wsią?

 Otóż na mapie zamieszczonej na stronie Ministerstwa Gospodarki cała wschodnia część terenu, na który PGNiG uzyskał koncesję... leży na terenie sołectwa Psary. Są to tereny poza rezerwatem Ostra Góra w kierunku Trzebini. Potwierdza się więc powszechne stwierdzenie geologów, że tam gdzie jest węgiel i inne kopaliny występuje również gaz. Co to oznacza dla naszej wsi? Na pewno znaczny wzrost wartości działek na terenie objętym koncesją. W przypadku rozpoczęcia eksploatacji również potężny zastrzyk gotówki dla gminy jak i sołectwa. Jednak poszukiwanie nie jest równoznaczne z wydobyciem (oszacowania wielkości i opłacalności wydobycia). Nie bez znaczenia jest również wpływ odkrywek na stan naszego środowiska. No cóż, przyjdzie nam poczekać do jesieni, kiedy PGNiG planuje próbne odwierty. Czy jest to szansa czy zagrożenie dla naszego regionu? Niestety, finanse związane z wydobyciem nie przełożą się na zatrudnienie we wsi, poszukiwanie i wydobycie gazu wymaga wysokiej klasy fachowców często z zagranicy (nowatorska technologia). Jeżeli znajdą tutaj  gaz, Psary zmienią się bardzo, po raz kolejny w swojej długiej historii. (TP)

Raport o gazie łupkowym w Polsce - kliknij

Strona Ministerstwa Gospodarki - kliknij

 

Komentarze   
0 #1 krakrakra 2011-04-01 13:25
dziś tylko 1 kwietnia.... :P
Cytować
0 #2 Rusinek 2011-04-01 13:40
dobre;-) chyba zacznę inwestowac w te nieużytki..
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.