Przenoszą nam LO Siersza! Uczniowie i rodzice oburzeni, pracownicy boją się zwolnień a przedstawiciele Zarządu Powiatu mówią, że tak być musi. Tak widzą to media, a jak jest na prawdę? Może wpisem zachęcę do dyskusji więcej osób i wyrażenia swojego zdania uczniów, rodziców i nauczycieli.

Włączenie do "Ekonomika" czyli zmiana obecnej lokalizacji na Zespołu Szkół Ekonomiczno Chemicznych w Trzebini przy osiedlu ZWM nieopodal centrum miasta. Zostanie bez zmian: nazwa, sztandar, logo.

27 stycznia na sesji rady powiatu zapadnie ostateczna decyzja. Zarząd powiatu popiera przenosiny.

Jak zaczynałem naukę w tym LO około roku 2000 w szkole było ponad 500 uczniów, pierwszych klas było cztery (tak jak i pozostałych, były wtedy klasy 1-4). Koledzy i koleżanki wybierali raczej inne szkoły, głównie w Chrzanowie. Obowiązywał wtedy system punktacji po jakimś egzaminie na koniec 8 klasy podstawówki. Gdzieś już można było usłyszeć, że w Chrzanowie do liceum potrzeba więcej punktów, że tam jest wyższy poziom a cieniasy lądują w Sierszy. Później zbliżając się do matury można było słyszeć od znajomych z innych szkół, że po LO Siersza nie można się nigdzie dostać. Czasem także, że lepiej mieć "tróje" w Chrzanowie niż "czwórki i piątki" w Sierszy - w końcu jakoś inni musieli sobie i światu wytłumaczyć swoje braki intelektualne.

Większość tych tekstów to były bzdury, ale powtarzane przez lata zaczęły krążyć w świadomości rodziców przyszłych uczniów jako prawda. Dla większości uczniów nie jest ważne czy faktycznie wysoki poziom nauki zapewni im łatwiejszy start na uczelnie wyższe. Po prostu wszyscy idą do "nowego" lub "starego" LO w Chrzanowie to i ja idę. Wszyscy narzekają na Sierszę to i ja narzekam - na takiej zasadzie się to odbywało.

Poniżej trochę danych jakie otrzymałem na konferencji prasowej w Starostwie, po której powstał ten artykuł.

Ale teraz najlepsze!

W 2009 roku Gimnazjum nr 2 (czyli to zaraz przy LO) ukończyło 133 uczniów. W 2010 było to już tylko 66. Ile z nich jako następny etap nauki wybrało LO Siersza? 23 uczniów w 2009 i 11 w 2010 roku. Odpowiednio 17,29 oraz 16,66%.

82,71 procent uczniów w 2009 roku wybrało inne szkoły, 83,34% w roku 2010 zamiast w tej samej lokalizacji do której uczęszczali poprzednie 3 lata i prawdopodobnie podstawówkę.

Osobiście miałem znacznie bliżej do II LO w Chrzanowie, wybrałem Sierszę. Nie żałuję wyboru, jak i pewnie większość moich znajomych. Uczniowie z tej szkoły też trafiali na olimpiady, wygrywali konkursy czy dostawali się na studia - jak w każdej innej.

 

Dlaczego miejscowi nie wybierają tej szkoły?