Droga na manowce....

Gdy słyszę hasło PZD oraz drogi, zastanawiam się co ta instytucja powinna ze sobą zrobić. Ponieważ od czasu jej powstania mija już troszkę czasu pozwolę sobie na osobisty wywód pod adresem tego tworu, jego pracowników z którymi miałem do czynienia, a przez grzeczność nie wymienię ich z nazwiska oraz Pana Dyrektora którego chyba wszyscy mieli już okazję poznać. Ponieważ zarządców dróg w Polsce nie brakuje to bałagan mamy gwarantowany, co jednak gdy do dróg krajowych, wojewódzkich i gminnych dodamy powiatowe? Każdemu kto nie widział cudownych efektów pracy powiatowych drogowców proponuję zasiąść w swoim samochodzie i ruszyć na wycieczkę. Oczywiście należy uzbroić się w mapę bo drogi nie posiadają tabliczek informujących do kogo pretensje lub pochwały za stan nawierzchni - każdy urzędnik oszczędzi sobie interwencji kierowców.
Właściwie Pan Dyrektor PZD  który udzielił wywiadu dla lokalnej gazety http://www.przelom.pl/artykul/4638/Osobista-porazka/ (mam nadzieję że tamtejsza redakcja nie pozwie mnie za powołanie się na ich wywiad ;-) ) z rozbrajającą szczerością przyznaje że uszkodził samochód na fatalnej drodze do swego domostwa i nic z tym fantem zrobić nie może. Przyznaje także że zdobywanie pieniędzy na remont dróg z budżetów gminnych do łatwych nie należy. To ja pytam Pana Dyrektora i decydentów - skoro gminy mają drogi gminne i na nie kasę wykładają bo przyjdą wybory i wyborcy ocenią na tej podstawie burmistrza i radnych czy zrobił im drogę do domku czy w ich wiosce, mieście jest chodnik to podzielą się pieniąszkami z powiatem?! Chyba odpowiedź sama wam się nasunie. Co proponuję? ZLIKWIDUJMY taki twór jak Powiatowy Zarząd Dróg. Drastyczne? Powiedzcie mi po co administrator dróg który sobie z nimi nie poradzi, a pochłania pieniądze na zarządzanie nimi? Nie raz słyszałem, że drogę powiatową np. Czyżówka-Bukowno do spółki z PZD remontowała gmina Trzebinia. Dziś PZD tłumacząc się brakiem pieniędzy wyciąga ręką po dalsze współfinansowanie do gmin. To po co ta spółka PZD z gminami? To same gminy niech w swoich granicach PRZEJMĄ drogi powiatowe i nimi zarządzają i o nie dbają! Na nikogo normalnego nie zadziała stwierdzenie "przykro nam nie załapaliśmy się na schetynówki droga która nigdy nie była remontowana zostanie troszkę „podłatana". Nie możliwe? Proszę bardzo oto dowody:
http://www.dziennik.krakow.pl/pl/region/chrzanow/1055484-zapomniana-przez-wszystkich.html
Mało? Takich przypadków mógłbym mnożyć.
To nie jest moja prywatna wojna z PZD. Dosyć mają wszyscy zmotoryzowani poruszający się po powiatowych duktach, traktach - jak zwał tak zwał.
Brakuje chodników, drogi są podziurawione jak szwajcarski ser, a trawniki na poboczach przy nich kosi się DWA RAZY DO ROKU bo jest tylko jedna kosiarka?! (shit!)
To samo Pan Dyrektor wytłumaczy rodzicom których dzieci ulegną wypadkowi  w drodze do szkoły bo pobocze na zakręcie było zarośnięte trawskiem, a przejeżdżający samochód który wpadł w dziurę i ich nie zauważył akurat przejechał dzieciaki które nie miały chodnika. Oczywiście Pan jest tylko dyrektorem (cytując słowa Wydawcy gazety), oczywiście słowo "odpowiedzialność" można przerzucić na brak funduszy, ale już z ciepłej posadki nikomu niepotrzebnego ..... no właśnie czego? To dublowanie stanowisk które kosztuje nas wszystkich!

Dodam na koniec, że sytuacje takie jak we wspomniany artykule o Alwerni szukając na interecie znalazłem naprawdę wiele. Największą moją uwagę zwróciły apele o remont sypiącej się do rzeki drogi z Psar do Karniowic i Dulowej gdzie mieszkańcy jednej ze wsi doczekać się na chodnik nie mogą. Niestworzona wydaje się być też historia dorgi łączącej nas z Bukownem rozjeżdżanej latami i doraźnie "łopatowanej" asfaltem. Uważam że drogi te szybciej wyremontują gminy niż PZD która wiecznie na nic pieniędzy nie ma, po za własną płacą.