Zatrudnienie pracownika na podstawie umowy o pracę to duży koszt dla pracodawcy. Od 2013 roku będzie jeszcze większy. Płaca minimalna w 2013 roku wyniesie bowiem 1600 zł brutto. W mniejszych miejscowościach bardzo wiele osób pracuje właśnie za "minimalną". Najbardziej zainteresowane osoby, czyli pracownicy się cieszą. Pracodawcy niekoniecznie.

Poniżej wklejam tabelkę przedstawiającą różnicę pomiędzy tym co pracownik otrzymuje do ręki, tym co nazywa się wypłatą brutto, a kosztem całkowitym pracodawcy oraz o ile poszczególne stawki wzrosną od stycznia 2013:Osoba otrzymująca płacę minimalną 1111 zł netto kosztuje pracodawcę 700 zł więcej. Informacje o podwyżce najczęściej przyjmie z radością. W jej następstwie, każdego miesiąca do spółki z pracodawcą zasili budżet dodatkowo ponad 150-ma złotymi. Dopiero po wypłacie okaże się, że wspomniane 100 zł brutto to do ręki tylko 69,52 zł.

Reasumując. Pracownik zarabiający minimalną, rocznie dostanie 834,24 zł więcej. Pracodawce jednak będzie to łącznie kosztować dodatkowe 1448,88 zł (za każdego jednego pracownika).

Jak zareagują przedsiębiorcy, którzy zatrudniają na granicy opłacalności? Takich przypadków w powiecie chrzanowskim na pewno nie brakuje. W kolejności od wariantu optymistycznego:

  • pracownik dostanie 3/4 etatu a będzie pracował jak na całym
  • pracownik dostanie umowę zlecenie ze składkami ZUS, ale z wpisaną mniejszą kwotą (tzw reszta pod stołem)
  • pracownik dostanie umowę o dzieło bez składek ZUS
  • pracownik będzie pracował na czarno i zarejestruje się w PUP
  • pracownik zostanie zwolniony i też zarejestruje się w PUP


- Nie sądzę, abyśmy podejmowali decyzję o obniżeniu płacy minimalnej, natomiast z całą pewnością płaca minimalna nie może rosnąć w sytuacji, gdy wzrost jest spowolniony. Zgadzam się, że windowanie płacy minimalnej, szczególnie w sytuacji, kiedy wzrost gospodarczy jest mniejszy, może pośrednio lub bezpośrednio wpłynąć na wzrost bezrobocia (...) - mówił jeszcze we wrześniu premier, Donald Tusk (Forbs).

Jakie konsekwencje może nieść wzrost płacy minimalnej w 2013 roku w powiecie chrzanowskim? Zapraszam do dyskusji.

PS. Dla przypomnienia:

Stopa bezrobocia w powiecie chrzanowskim w sierpniu 2012 roku, źródło: PUP Chrzanów

Komentarze   
0 #1 Behemot 2012-10-28 20:42
Cytat:
Płaca minimalna od stycznia wyniesie 1600 zł. Czy przez to wzrośnie bezrobocie?
Nie.
Cytować
0 #2 XLL 2012-10-28 21:41
Wzrośnie
Cytować
0 #3 Paulina Sobieraj 2012-10-28 22:26
Wzrośnie. Bo jest jeszcze jedna opcja - pracodawca nie będzie przedłużał umów o pracę z pracownikami, którym się one kończą. A wolne wakaty zastąpi pracownikami, których posiada dając do zrozumienia, że "albo to bierze albo i panią zwolnimy.I żadnych podwyżek za nowe obowiązki, bo w zasadzie to w pani dziale 2 osoby to aż za dużo. Wystarczy jedna, więc niech się pani cieszy, że będzie u nas pani dalej pracować". A w praktyce - i tak człowiek zostaje w dziale,w którym był i ma do tego 5 nowych obowiązków.
Czyli - pracownik będzie miał nadal cały etat i jeszcze pół innego przy podstawie.
A zasadniczo - wzrasta tylko podstawa na etat. A ile jest osób, zwłaszcza kobiet, których jedynym źródłem dochodu jest umowa zlecenie lub udzieło za 5,50-6zł brutto/1h?
Cytować
+1 #4 PR 2012-10-29 01:53
STOP UMOWOM ŚMIECIOWYM
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.