PIERWSZA POMOC
w przypadku nagłego zatrzymania krążenia

Nie napiszę na tym blogu nic innego, poza tym, co możecie znaleźć w internecie, ale być może większość z użytkowników nie zadała sobie trudu poszukania informacji na temat udzielania pierwszej pomocy w przypadku zatrzymania krążenia. Stąd ten wpis, aby każdy z użytkowników portalu chrzanowski24.pl miał podstawowe pojęcie na temat udzielania pierwszej pomocy, bo nigdy nie wiadomo, kiedy taka umiejętność może się przydać. A więc zaczynamy.

1.    Pamiętaj, najważniejsze jest Twoje bezpieczeństwo, nikomu nie pomoże martwy ratownik, a więc zanim dotrzesz do nieprzytomnej osoby, szybko rozglądnij się do okoła i oceń bezpieczeństwo swoje i poszkodowanego. Gdy osoba znajduje się w niebezpiecznym miejscu zabieramy ją stamtąd jak najszybciej.

2.    Sprawdź czy osoba jest faktycznie nieprzytomna. Chwytamy osobę za barki i delikatnie nią potrząsamy, zadajemy też pytania np. "czy słyszy mnie Pan/Pani?". W przypadku braku reakcji rozpoczynamy sprawdzanie stanu 'pacjenta'. (Gdy chory reaguje przechodzimy do pkt. 8).


3.    Zbadaj oddech (starsze wytyczne mówiły także, o ocenie tętna, niestety niedoświadczone osoby, często popełniały błędy i mimo, że ranny nie miał pulsu, one go stwierdzały i odstępowały od reanimacji). Pierwszą czynnością jest udrożnienie dróg oddechowych; jedną rękę kładziemy na czoło, a drugą pod żuchwę, delikatnie odchylamy głowę ku tyłowi, jednocześnie starając się wysunąć żuchwę. Przed wykonaniem tej czynności, warto również sprawdzić, czy w jamie ustanej poszkodowanej osoby nie znajduje się żadne ciała obce. Następnie zbliżamy policzek na odległość ok. 1-2cm od ust osoby nieprzytomnej i staramy się wyczuć oddech, jednocześnie obserwujemy ruchu klatki piersiowej. Czynność ta powinna trwać nie dłużej niż 10s. (W przypadku gdy poczujemy oddech i zauważymy ruch klatki piersiowej przechodzimy do pkt. 8
(UWAGA: czasami mogą się pojawić pojedyncze westchnięcia, bądź bardzo płytki oddech, nie jest to stan prawidłowy, w takiej sytuacji również przystępujemy do reanimacji)

 

4.    Po stwierdzeniu braku oddechu, wzywamy pomoc. Jeżeli jesteśmy sami, dzwonimy pod nr 112, podając miejsce, oraz ogólny stan chorego. Jeżeli w okolicy są ludzie, prosimy jedną osobę, aby zadzwoniła pod wyżej wymieniony numer, a następnie poszła poszukać AED (o tym w kolejnym wpisie). Przyda nam się również kolejna osoba, która będzie nam pomagała przy reanimacji. (Prosząc o pomoc, wskaż osobę do której mówisz, palcem - ogólne pytania typu "Czy ktoś mi pomoże?" często pozostają bez odzewu, staramy się również wybrać osobę, w miarę sprawną fizycznie, delikatna kobieta może sobie nie poradzić z wyczerpującym, trwającym nieraz kilkanaście minut masażem serca).

 

5.    Przystępujemy do reanimacji. Klękamy obok 'pacjenta', układamy nadgarstek jednej ręki na środku klatki piersiowej (w dolnej części mostka), drugą dłoń kładziemy na niej i splatamy palce (PAMIĘTAJ, aby nie dotykać żeber, uciski wykonują same nadgarstki) . Pochylamy się nad poszkodowanym i rozpoczynamy uciski (pracujemy całym tułowiem, nie zginając kończyn w łokciach) na głębokość ok. 4-5cm z częstotliwością 100/min. Wykonujemy 30 ucisków, a następnie przystępujemy do dwóch wdechów.

 

6.    Po 30 uciśnięciach, przystępujemy do 2 wdechów. Udrożniamy drogi oddechowe w sposób przedstawiony w pkt. 3. jednocześnie palcem wskazującym i kciukiem zatykamy nos. Obejmujemy swoimi ustami, usta 'pacjenta' i wykonujemy powolny, spokojny (ok. 1s) wydech, jednocześnie obserwujemy unoszenie się klatki piersiowej. Następnie odrywamy nasze usta i obserwujemy opadanie klatki, czynność powtarzamy. (W przypadku gdy jest dwóch ratowników, jedna osoba wykonuje "oddychanie", a druga masaż serca).

7.    Powtarzamy czynności opisane w pkt. 5 i 6, do czasu, aż poszkodowany zacznie normalnie oddychać, bądź do przybycia specjalistycznych służb. Oceniamy stan chorego (oddech - tak jak w pkt. 3) co 2min.

8.    Gdy poszkodowany zacznie oddychać, układamy go w pozycji bezpieczniej na boku.

 

 

PODSUMOWANIE:

[video:http://www.youtube.com/watch?v=5r7haVfZXek 300x300]

 ryciny: http://wersus.com.pl