Od 1 czerwca 2013 roku gmina przejmie za nas wszelkie kompetencje związane z wywozem odpadów. Nie będziemy musieli podpisywać żadnych umów, zastanawiać się, która firma ma lepsze warunki, i ile śmieci możemy wyprodukować. Zwolennicy zmian już wieszczą czystość naszych lasów. Wydawało by się - sytuacja idealna. Nikt jednak głośno nie mówi o tym, że dużym minusem tego rozwiązania jest zrównanie wszystkich do jednego poziomu oraz pobieranie równych opłat sprowadzone do obowiązkowego podatku.

Radni, którzy podnosili rękę zarówno za, jak i przeciw, sami na sesjach tuż przed głosowaniem przyznawali, że mają zbyt mało konkretów, zbyt mało rozmawiali, zbyt dużo niewiadomych by podejmować decyzje komu oddać gospodarkę odpadami. Czy zadanie realizować w ramach własnej gminy? Czy skupić się na związku "śmieciowym" kilku gmin? Termin gonił. Głosowania pomimo, że były odkładane, to poważnej debaty między radnymi nie było. Jak już zaczęli dyskutować, to się okazało, że albo przyjmują uchwałę taką, jaka jest, albo nic z tego nie będzie (Trzebinia, Chrzanów i Libiąż musiały zaakceptować identyczną treść nowego statutu Międzygminnego Związku „Gospodarka Komunalna” w Chrzanowie chcąc przekazać mu kompetencje związane z gospodarką odpadami, a zarazem - jak włodarze przewidują - sporo zaoszczędzić).

Ostatecznie nikt nie był w stanie stwierdzić, ile nowy podatek będzie wynosił, jak nowe rozwiązanie się przyjmie w praktyce, czy będzie ono tańsze, niż gdyby gminy działały każda sobie. Mimo to i Trzebinia, i Chrzanów, i Libiąż odpowiedzialność przekazały związkowi. Teraz on się wszystkim zajmie. Jak będzie źle będą mieli na kogo zrzucić winę.

Dlaczego ustawa „śmieciowa” budzi kontrowersje? Mówi się, że od 1 lipca 2013 będziemy co miesiąc płacić nawet do 15 złotych od osoby. W przypadku czteroosobowej rodziny mieszkającej w domu, regularnie segregującej odpady, jest to kwota trzy, czterokrotnie większa, jaką płacą obecnie. W przypadku mieszkańców bloków dysproporcja jest jeszcze bardziej widoczna.

Czy z lasów znikną lodówki, tapczany i inne badziewia? Nie będzie się bowiem opłacać wyrzucanie do lasu, skoro możemy oddać za darmo. Gminy co jakiś czas organizują bezpłatne zbiórki takich odpadów - jakoś nie pomaga. Czy ludzie w domach przestaną palić śmieci, powietrze będzie zdrowsze? Oczywiście, że nie! Węgiel jest drogi, dwoma workami śmieci ogrzewają choćby ciepłą wodę w lecie, czy traktują jako podpałkę zamiast drewna.

Na próżno też wierzyć, że jeśli wszyscy zapłacą tyle samo, to ktoś będzie nadal dbał o ilość (choćby kompresję) wyrzucanych śmieci. Nie mówiąc o segregacji, która to ma ów podatek obniżać. W historii były już testy równego ryczałtu od osoby za wodę czy ogrzewanie. Dlaczego więc teraz ludzie wolą stosować liczniki? Tak samo będzie ze śmieciami.

Wypoczywający na wyjazdach wakacyjnych, czy studenci powracający tylko na weekend będą obarczeni takim samym podatkiem. Za miesiąc leżenia na plaży w Grecji za wywóz śmieci zapłacimy tyle samo co sąsiad, który akurat remontował całe mieszkanie. Co prawda mieszkańcy prawdopodobnie sami będą deklarować liczbę osób zamieszkujących dane gospodarstwo zamiast rozwiązania meldunkowego, a nawet mówi się też o możliwości zgłoszenia dłuższego wyjazdu - ale automatycznie daje to potencjał do nadużyć dla obu zainteresowanych stron. Pomijając już fakt, że bez wiedzy urzędnika nie wyjedziesz, albo zapłacisz, jakbyś nie wyjeżdżał.

Jeden trzebińskich z radnych na ostatniej sesji słusznie zapytał, co będzie, jeśli firma (choćby Usługi Komunalne Trzebinia) wystartuje do przetargu z ustaloną ceną na podstawie dotychczasowych szacunków, przetarg wygra, a potem okaże się, że nagle śmieci jest dwa razy więcej bo mieszkańcy wyciągną wszystko co trzymali w piwnicach, na strychach, w garażach i wyrzucą do kubłów? Firma ta będzie zwyczajnie do interesu dopłacać. A za rok do przetargu wystartuje z odpowiednio wyższą ceną. Podatek więc proporcjonalnie wzrośnie.

Czy na pewno jest to takie fajne jak nam opowiadają?

Kilka informacji na koniec:

Współtwórcą ustawy "śmieciowej" jest Tadeusz Arkit, jedyny poseł z powiatu chrzanowskiego (Platforma Obywatelska). O ustawie mówi w kategorii swoich osiągnięć. Czy przy następnych wyborach będzie to jego atutem, czy obciążeniem?

Nie było sprzeciwu. 13 maja 2011 roku, 275 posłów było za przyjęciem ustawy (PO, SLD, PSL, PJN). Posłowie PIS w całości wstrzymali się od głosu. Tylko dwóch było przeciwnych.

W Chrzanowie, Trzebini i Libiążu odpowiedzialność za gospodarkę odpadami radni oddali w ręce Międzygminnego Związku Chrzanowa, Libiąża, Trzebini „Gospodarka Komunalna” w Chrzanowie.

O samej ustawie można poczytać na stronach Ministerstwa Ochrony Środowiska. Tekst ustawy w całości.