Zawsze chciałam zobaczyć zamek Lubomirskich, który znajduje się w Nowym Wiśniczu. Wjeżdżając do miasta, już z daleka widać po lewej stronie to potężne gmaszysko.


 U jego podnóża znajduje się miasto, które zostało założone przez jednego z Lubomirskich. Na miejscu gotyckiego zamku rycerskiego, który należał do rodu Gryfitów, a potem Kmitów, powstała twierdza obronna. Zamek przechodził różne koleje losu. W XVI w trafił do rodziny Lubomirskich, którzy go przebudowali na barokową rezydencję. Do zamku wchodzi się przez główną bramę.W sieni są drzwi do dwóch sal, w których wystawiane są naczynia użytkowe z miedzi i srebra.Na pierwszym piętrze jest sala rycerska, gdzie wystawione są reprodukcje portretów rodzinnych Lubomirskich ( w tym Stanisława Lubomirskiego ).W kilku komnatach swoje prace wystawiają uczniowie Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu.( grafika, rzeźba, malarstwo ).

 W innej sali są przedstawione makiety zamków Południowej Polski  min: Niedzica, Krasiczyn, Pieskowa Skała.

W kaplicy zamkowej są pozostałości fresków i sztukaterii.

Z balkonów zamkowych roztacza się widok  na Nowy Wiśnicz i  pogórze Wiśnickie.

Sale zamkowe nie są dostatecznie wyposażone, ponieważ nie jest uregulowany stan prawny. Dla dobra zamku  sprawy własności powinny być  jak najszybciej uregulowane.