Zawsze chciałam zobaczyć zamek Lubomirskich, który znajduje się w Nowym Wiśniczu. Wjeżdżając do miasta, już z daleka widać po lewej stronie to potężne gmaszysko.


 U jego podnóża znajduje się miasto, które zostało założone przez jednego z Lubomirskich. Na miejscu gotyckiego zamku rycerskiego, który należał do rodu Gryfitów, a potem Kmitów, powstała twierdza obronna. Zamek przechodził różne koleje losu. W XVI w trafił do rodziny Lubomirskich, którzy go przebudowali na barokową rezydencję. Do zamku wchodzi się przez główną bramę.W sieni są drzwi do dwóch sal, w których wystawiane są naczynia użytkowe z miedzi i srebra.Na pierwszym piętrze jest sala rycerska, gdzie wystawione są reprodukcje portretów rodzinnych Lubomirskich ( w tym Stanisława Lubomirskiego ).W kilku komnatach swoje prace wystawiają uczniowie Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu.( grafika, rzeźba, malarstwo ).

 W innej sali są przedstawione makiety zamków Południowej Polski  min: Niedzica, Krasiczyn, Pieskowa Skała.

W kaplicy zamkowej są pozostałości fresków i sztukaterii.

Z balkonów zamkowych roztacza się widok  na Nowy Wiśnicz i  pogórze Wiśnickie.

Sale zamkowe nie są dostatecznie wyposażone, ponieważ nie jest uregulowany stan prawny. Dla dobra zamku  sprawy własności powinny być  jak najszybciej uregulowane.Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.